Włochy: murale dla więźniów namalowane zostaną przez uczniów papieskiego Liceum

Licealiści z Papieskiej Szkoły Piusa IX postanowili wnieść trochę światła i nadziei do jednego z włoskich więzień. Wykonają murale w zakładzie karnym w Grosseto.

 Sztuka to język, który każdy może zrozumieć. Ona na swój sposób może nas zbliżyć do siebie nawzajem, a także do Pana Boga – mówi Radiu Watykańskiemu dyrektor szkoły br. Andrea Bonfanti.

Do realizacji tego projektu skłoniło uczniów papieskiej szkoły pozytywne doświadczenie wyniesione ze współpracy z Maupalem, artystą ulicznym, który zasłynął w ostatnich latach w okolicach Watykanu z murali przedstawiających w zabawnej formie wizerunki Papieża Franciszka oraz jego szczególny charyzmat. W ubiegłym roku na zaproszenie Szkoły Piusa IX Maupal wraz z grupą uczniów stworzył serię obrazów przedstawiających różne aspekty miłosierdzia w życiu codziennym. Teraz to samo doświadczenie ma zostać przeniesione na teren zakładów karnych. W realizację murali zostaną włączeni niektórzy więźniowie. Wymagało to od nas specjalnych przygotowań – przyznaje br. Andrea.

„Z pewnością będzie to dla nich bardzo silne doświadczenie. Wejść do środowiska, w którym pozostajesz oddzielony od wszystkiego. Nie przypadkiem tytuł tego projektu to «sztuka bez granic». Mamy bowiem nadzieję, że sztuka pomoże tym więźniom wyrwać się z fizycznych granic, które niestety są obecne w więzieniu. Przygotowywaliśmy naszych uczniów poprzez spotkania, filmy, świadectwa, aby mogli zrozumieć rzeczywistość życia więziennego. Chodzi tu o rzeczywistość bardzo złożoną, którą trudno jest zrozumieć młodym ludziom. Oni bowiem żyją w zupełniej innej sytuacji i ze wszystkim, co mają do dyspozycji, z telefonami oraz innymi środkami komunikacji, nie potrafią sobie nawet wyobrazić, czym jest odosobnienie.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama