Założenie Borussii Dortmund zainicjowała w 1909 roku parafia. Dziś klub łączy z nią siły, by działać społecznie

Pod hasłem „Wiara, Miłość, Piłka Nożna” klub piłkarski Borussia Dortmund (BVB) i archidiecezja Paderborn zainicjowali projekt budowlany i społeczny „Kościół Założycieli BVB”. „Okazją jest zaległy remont kościoła Świętej Trójcy w dzielnicy Nordstadt w Dortmundzie” – powiedzieli dziennikarzom w poniedziałek przedstawiciele kościoła i finalistów Ligi Mistrzów.

Parafia zainicjowała założenie BVB w grudniu 1909 r. Oprócz renowacji i odnowienia kościoła, projekt obejmuje szereg inicjatyw społecznych i charytatywnych przy Borsigplatz w dzielnicy Nordstadt.

„Kościół Świętej Trójcy obok Borsigplatz to drugie oblicze historii klubu” – powiedział dyrektor zarządzający BVB Carsten Cramer i dodał: „Dlatego z jednej strony projekt ma na celu zachowanie ważnej części pamięci. Z drugiej strony nie ma sensu po prostu upiększać kościoła, chodzi o ludzi tutaj”. Twierdzenie sformułowane przez członka-założyciela BVB Franza Jacobiego, że „jakość klubu piłkarskiego znajduje odzwierciedlenie w tym, jak wypełnia on swoje obowiązki społeczne”, jest nadal aktualne. BVB to klub, który jest odpowiedzialny społecznie jak żaden inny.

Dla wikariusza generalnego archidiecezji Paderborn, ks. Michaela Bredecka, projekt w dzielnicy Nordstadt w Dortmundzie jest ucieleśnieniem przyszłej wizji Kościoła zaproponowanej przez archidiecezję. Obejmuje ona współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, w tym w kształtowaniu przestrzeni społecznej, w której Kościół nie jest reprezentowany. „Jesteśmy zaangażowani z wiary i ludzkiej motywacji” – powiedział ks. Bredeck.

Nordstadt to największa i najgęściej zaludniona dzielnica Dortmundu z ponadprzeciętnym bezrobociem wśród młodzieży. Planowane inicjatywy obejmują kursy językowe, programy edukacyjne, spotkania międzykulturowe, gry i wypożyczanie książek, stołówki dla seniorów, usługi duszpasterskie, nabożeństwa kościelne i imprezy dla fanów piłki nożnej.

Wnętrze samego kościoła jest przebudowywane zgodnie z przedstawionymi planami. Oprócz pomieszczeń do dyskusji i mniejszych wydarzeń, w nawie głównej planowana jest stała wystawa poświęcona historii klubu i sytuacji w okolicy. Podczas renowacji obok kościoła planowany jest specjalny namiot jako punkt kontaktowy.

tom

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama