Zmarł ojciec trzech księży. W Chinach jest ponad 300 rodzin z więcej niż jednym powołaniem

Z dumą chcę głośno pochwalić tego katolickiego ojca, który poświęcił Panu nie tylko swoje życie, ale także swoich synów, którzy zostali kapłanami – mówił podczas Mszy św. pogrzebowej bp Peter Ding Lingbin.

Zmarły mężczyzna był ojcem ks. Antonia Gao Ruihu, który służy w diecezji Changzhi, ks. Gao Huqinga z diecezji Baoding i jest ks. Francisa Gao Ruiqinga z diecezji Hankou/Wuhan. Agencja Fides opisująca pogrzeb nie podaje imienia ojca kapłanów. Wiadomo jednak, że wychowując kilkoro dzieci on i jego żona narazili się na karę. W latach 1977-2015 w Chinach prowadzona była polityka jednego dziecka. Rodziny mające więcej potomstwa były karane finansowo. Dochodziło też do przymusowych aborcji i sterylizacji. Według ustaleń Stevena Moshera, prezesa Instytutu Badań Ludnościowych, w czasie obowiązywania tej polityki w Chinach zginęło aż 400 mln poczętych dzieci.

Pogrzeb ojca księży odbył się 5 czerwca.

„Z dumą chcę głośno pochwalić tego katolickiego ojca, który poświęcił Panu nie tylko swoje życie, ale także swoich synów, którzy zostali kapłanami” – powiedział podczas uroczystości bp Peter Ding Lingbin z diecezji Changzhi w prowincji Shanxi.

Katolicki portal Faith ustalił,  że  z której wynika, że ​​według stanu na styczeń 2010 r. w 69 diecezjach Chin było 320 rodzin, w których życie konsekrowane wybrało więcej niż jedno dziecko. W jednej z tych rodzin jest dwóch księży i trzy3 siostry zakonne, w czterech innych są po cztery powołania, a dwóch kolejnych po trzy.

 „Wiele rodzin katolickich hojnie oddaje swoje dzieci Kościołowi, często nawet jedynego syna” – zaznacza portal.

Źródło: aciprensa.com, fides.org

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama