Kardynał Christoph Schönborn wyraził swoje przerażenie obecną eskalacją przemocy na Bliskim Wschodzie. W nocy z piątku na piątek Izrael zaatakował Iran, a Iran zapowiedział zmasowany odwet. Ta wiadomość głęboko go zszokowała, napisał 13 czerwca na platformach społecznościowych Bluesky i X.
Podkreślił, że nowa wojna o nieprzewidywalnych konsekwencjach to ostatnia rzecz, jakiej potrzebują tamtejsi mieszkańcy. Wojna nie tylko nie jest rozwiązaniem, „wojna zawsze jest ludzką porażką”, o czym często i stanowczo przypominał nam zmarły niedawno papież Franciszek. „Przyjmuję jego słowa za swoje: Zatrzymajcie wojnę, zanim będzie za późno!”, czytamy we wpisie emerytowanego arcybiskupa Wiednia.
Jednocześnie kard. Schönborn zaapelował do wszystkich odpowiedzialnych za politykę.
„Miejcie odwagę, by podjąć szczere rozmowy pokojowe! Dotyczy to wielu milionów ludzi, którzy mają prawo do spokojnego, godnego życia” – wezwał kardynał i przekonywał: „Pokój jest możliwy, tylko trzeba się nim dzielić. Ale to wymaga odważnych kroków”.
Od lat noszę w sercu cierpienie ludzi spowodowane licznymi wojnami na Bliskim Wschodzie, lecz „dopiero niedawno zobaczyłem ludzi cierpiących z powodu przesiedleń, utraty bliskich, zniszczenia środków do życia, głodu, nędzy i głęboko zakorzenionej beznadziei” przyznał kard. Schönborn. Poczucie bycia ignorowanym przez resztę świata jest „nieznośnym ciężarem, który w nich dostrzegłem” – wyznał emerytowany arcybiskup Wiednia.
Źródło: KAI