III Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Poznańskiej

Forum, które odbędzie się 12 listopada, jest skierowane do wszystkich kapłanów, sióstr zakonnych, a przede wszystkim osób świeckich zaangażowanych na różne sposoby w swoich parafiach i wspólnotach.

Centralnym punktem wydarzenia będzie Eucharystia sprawowana o godz. 14.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w pobliskim kościele pw. św. Michała Archanioła. Celem forum, jak napisał zapraszając na nie bp Damian Bryl, jest ukazanie jak ważnym elementem w zaangażowaniu parafialnym jest stała formacja duchowa oraz prezentacja różnorodnych wymiarów formacji.

Hasło forum Bądźcie zawsze gotowi... zaczerpnięto z wersetu Pierwszego Listu św. Piotra: Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest. Organizuje je Fundacja Pro Publico, którą w dziele tym wspiera Szkoła Nowej Ewangelizacji Wspólnota św. Barnaby.

Po tym jak forum rozpocznie się o godz. 9.00 półgodzinnym wielbieniem konferencję wygłosi superior poznańskich jezuitów o. Dariusz Michalski, który wcześniej posługiwał w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Bardzo cenimy sobie duchowość św. Ignacego, a rekolekcje ignacjańskie uważamy za najkrótszą drogę do poznania Boga. Stąd zaproszenie do przybliżenia tematu Formacji ucznia właśnie jezuity wyjaśnia - Mateusz Marszał z Fundacji Pro Publico.

Drugą konferencję wygłosi ks. Mirosław Cholewa, wieloletni ojciec duchowny w warszawskim seminarium, kierownik duchowy i rekolekcjonista związany z Odnową w Duchu Świętym, obecnie proboszcz w Magdalence pod Warszawą. Ks. Cholewa będzie mówił o tym, jak formować parafian, żeby pokazywać im charyzmaty, którymi Bóg ich obdarzył i uczyć ich posługiwania nimi we wspólnocie. Tę prelekcję szczególnie kierujemy do kapłanów, na których udział bardzo liczymy. Mamy świadomość, że bez ich zaangażowania nie może być mowy o ożywieniu parafii przyznaje Mateusz.

W dalszej części podczas krótkich prelekcji zostaną przybliżone poszczególne wymiary formacji: biblijna, eucharystyczna, liturgiczna, wspólnotowa, służby, misyjna, doktrynalna, ludzka i sumienia. Uczestnicy słysząc o nich, będą mogli zastanowić się, który u nich wymaga większej uwagi i tym samym wybrać dla siebie warsztaty spośród blisko 20 przewidzianych w kolejnej części forum. Każde z tych spotkań będzie trwało pół godziny, stąd istnieje możliwość uczestnictwa nawet w czterech, bowiem na warsztaty zaplanowano dwie godziny. Mowa podczas nich będzie m.in. o liturgii domowej, lectio divina, dojrzałości człowieka oraz formacji dzieci i młodzieży.

Jak podkreśla Sławomir Giefing, prezes Zarządu Fundacji Pro Publico, forum będzie miało także wymiar duchowy. Stąd między konferencjami przewidziano wspólne wielbienie Boga przez śpiew. Podczas całego wydarzenia trwać będzie także, w specjalnie przygotowanej kaplicy, nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu, a całość zakończy się wieczorem uwielbieniem i błogosławieństwem. Zapisy na forum przyjmowane są za pomocą strony www.3forum.pl.

Więcej informacji można uzyskać także pod numerem telefonu 604 447 929.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama