Pożegnanie Ikony „Brama Miłosierdzia” w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Ikona Matki Bożej zwana „Bramą Miłosierdzia” towarzyszy dziękczynieniu za Jubileusz Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej. Z Archikatedry św. Jana Chrzciciela zostanie przewieziona do kościoła NMP Matki Kościoła.

Wizerunek łaskami słynącej Ikony „Bramy Miłosierdzia”, który na co dzień czczony jest w greckokatolickiej cerkwi w Jarosławiu zawędrował w najodleglejsze zakątki świata. Papież Franciszek dowiedział się o niej od kaznodziei Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessy OFMCap., który prowadził dla papieża w zeszłym roku rekolekcje adwentowe. Tydzień wcześniej rekolekcjonista otrzymał kopię tej Ikony od biskupów na Ukrainie, na zakończenie rekolekcji, które dla nich prowadził.

Ikona powstała najprawdopodobniej przed 1640 r. i niemal od razu zasłynęła łaskami, o czym świadczyły liczne wota. Pierwotnie znajdowała się w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Jarosławiu. 17 sierpnia 1747 r. została przeniesiona do nowej miejskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego.

XVII-wieczny obraz czczony przez grekokatolików od ponad stu lat, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, został tak nazwany ze względu na symboliczne znaczenie, jakie przypisuje się Maryi, która jest Bramą otwierającą drogę do Zbawienia. W 1996 r. decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem został ukoronowany koronami papieskimi.

Msza Pontyfikalna wraz z koronacją ikony odbyła się 18 sierpnia tegoż roku na jarosławskim Rynku. Uroczystość zgromadziła kilka tysięcy wiernych z Polski i z zagranicy.

Pożegnanie ikony, będzie miało miejsce dziś o godzinie 21-ej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama