VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko – Żydowskie

VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko – Żydowskie, odbywać się będą w dniach 24 – 28 kwietnia pod hasłem „ABC judaizmu dla chrześcijan”.

Wykłady na temat żydowskiej religii i kultury, koncert klezmerskiej muzyki oraz wręczenie Nagrody im. Hany Goldszajd i Dawida Rubinowicza i wyróżnienia Menora Przyjaźni – złożą się na VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko – Żydowskie.

Spotkania odbywać się będą przez pięć dni o godz. 18 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w kamienicy przy ul. Planty 7.

Zdaniem Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, tegoroczne wydarzenie zostało zatytułowane „ABC judaizmu dla chrześcijan”, gdyż, jak wskazywali kolejni współcześni papieże, nie da się zrozumieć chrześcijaństwa bez zrozumienia jego żydowskich korzeni.

- Brak elementarnej znajomości judaizmu bywa też często źródłem niechęci wobec jego wyznawców. Dlatego chcemy, korzystając z wiedzy naszych zaprzyjaźnionych polskich rabinów, dać kielczanom możliwość poznania podstaw religii, która kształtuje zarówno widzenie świata, jak i codzienność religijnych Żydów” – wyjaśnia Bogdan Białek.

W pierwszym dniu spotkań, 24 marca, kiedy przypada również Yom HaShoah – żydowski dzień pamięci o tragedii Holokaustu - o chasydyzmie, najradośniejszym nurcie judaizmu, opowie Symcha Keler, mieszkający w Łodzi rabin, doskonale znany kielczanom również jako niezwykły śpiewak.

25 marca, Małgorzata Kordowicz, pierwsza Polka, której przyznano tytuł rabinki, wygłosi wykład „Oko za Oko. Co na to Talmud”, który pomoże zrozumieć, jak współcześni Żydzi interpretują najbardziej kontrowersyjne dla nas zapisy Prawa.

W środę, 26 marca, Anna Dodziuk zaprasza do wspólnego studiowania Tory podczas spotkania zatytułowanego „Tora na trudny czas”. 27 marca, Dawid Szychowski będzie mówił o etyce żydowskiej.

Wydarzeniem wieńczącym spotkania będzie koncert krakowskiego zespołu Di Galitzyaner Klezmorim, który odbędzie się 28 marca, o godzinie 18.00. Muzycy zaprezentują swoją autorską interpretacją klezmerskiej muzyki.

Tego wieczoru zostaną również wręczone: Nagroda im. Hany Goldszajd i Dawida Rubinowicza za wyjątkową postawę w wychowaniu młodzieży w duchu szacunku dla godności osoby ludzkiej oraz wyróżnienie Menora Przyjaźni za działalność publicystyczną i dziennikarską.

Organizatorem VI Spotkań Chrześcijańsko – Żydowskie jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Patronatem objął je: prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Kielce i Fundację Joods Humanitair Fonds.

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, to cykliczna impreza organizowana w Kielcach przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego od 2011 roku. Jest to inicjatywa skierowana przede wszystkim do młodzieży, wychowawców, nauczycieli, katechetów i duchownych.

Dotychczasowe spotkania odbywały się pod hasłem Wiara – Hatikwah - Nadzieja, w 2012 r. motywem przewodnim był Tikkun czyli Naprawa, w 2013 r. - Szema/Słuchaj, w 2014 - Szalom – Pokój, a w 2015 - Simcha/Radość.

apis / Kielce

« 1 »

reklama

reklama

reklama