Uroczystości ku czci św. Stanisława

Tegoroczna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałkę odbędzie się w niedzielę 14 maja.

Uroczystościom z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz Episkopatu Polski będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W niedzielę 14 maja o godz. 9:00 wierni wyruszą w procesji z relikwiami św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Zwyczaj ten ma miejsce co roku w pierwszą niedzielę oktawy uroczystości patronalnej św. Stanisława, która przypada 8 maja. Ojca Świętego będzie reprezentował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Mszy św. koncelebrowanej na Skałce będzie przewodniczył i wygłosi homilię metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Wierni archidiecezji krakowskiej do uroczystości przygotowują się m.in. poprzez nowennę ku czci św. Stanisława, odprawianą od 29 kwietnia w katedrze na Wawelu, przy grobie Świętego, i we wspólnotach parafialnych.

„W litanii ku czci św. Stanisława nazywamy Go Ojcem i Opiekunem całej Ojczyzny, a także Patronem we wszystkich potrzebach. Jest On również patronem ładu moralnego w Polsce. A ten patronat, jak nauczał św. Jan Paweł II, łączy się przede wszystkim z uznaniem powszechnie obowiązującego autorytetu prawa moralnego, prawa Bożego” – napisał abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych, w którym zaprasza na uroczystości. „Przez wstawiennictwo Patrona Polski będziemy więc prosić o poszanowanie Bożego ładu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie” – czytamy w liście. Zebrani będą się też modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Uroczystości będą równocześnie dziękczynieniem za otrzymane dary, szczególnie za łaskę Światowych Dni Młodzieży i uroczysty akt przyjęcia Chrystusa, jako Króla i Pana.

Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie. Obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski. Procesje z relikwiami św. Stanisława odbywają się od czasu jego kanonizacji, która miała miejsce w 1253 r.


www.diecezja.pl/ BPKEP

>>List Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego z zaproszeniem na uroczystości

>>List bp. Jana Zająca z planem Nowenny

« 1 »

reklama

reklama

reklama