Warszawa: XII spływy „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”

Po raz dwunasty rocznicę Powstania Warszawskiego będzie można uczcić podczas spływu kajakowego. Fundacja AVE zaprasza 29, 30 lipca oraz 1 sierpnia 2017 roku na wyprawy Wisłą przez Miasto Nieujarzmione.

Tegoroczną edycję spływów powstańczych wspiera m.st. Warszawa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Spływy rozpoczną się na przystani WKW w Wawrze przy Wale Miedzeszyńskim 295, a zakończą w Tarchominie na wysokości ulicy Sprawnej. W tych miejscach w 1944 roku przeprawiali się przez rzekę partyzanci, spieszący na pomoc walczącej Warszawie. Zresztą podobnych akcji w sierpniu i wrześniu 73 lata temu było znacznie więcej. Zaledwie w ciągu pierwszych dwóch tygodni powstania z terenów dzisiejszej Pragi Południe i Warwa pod osłoną nocy i z narażeniem życia próbę przepłynięcia Wisły łódkami, kajakami lub wpław podjęło ponad 200 osób. Nie wszystkie zakończyły się pomyślnie. Hitlerowcy patrolowali rzekę nie tylko z mostów, ale również z motorówek. W połowie sierpnia zaczął się ruch na Wiśle w drugą stronę rzekę próbowali sforsować emisariusze powstańczych oddziałów.

- Od 12 lat włączamy Wisłę do powstańczych obchodów mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes Fundacji AVE. Chcemy tym samym oddać hołd tym wszystkim, którzy w czasie Powstania musieli zmierzyć się z rzeką. Wielu z nich Wisła pochłonęła.

Podczas spływów zaplanowano spotkanie z Powstańcami p. Eleonorą Galicą Zarębą ps. Maja z Batalionu Tum, która przepływała Wisłę w czasie Powstania (29 VII), p. Zofią Gordon ps. Iskra, sanitariuszką z Batalionu Ruczaj (30 VII) oraz p. Walentyną Słonecką ps. Wala, strzelca i łączniczką z Batalionu Oaza (1 VIII). Będzie także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod egidą znakomitych solistów operowych Agnieszki Kozłowskiej, sopran oraz Bogdana Śliwy, barytona. W godzinie W na wysokości Starówki odbędzie się parada kajaków z transparentami Pamiętamy, a chwilę później wyścig kajakowy o Kotwicę Powstania 44. Kajakarze ścigać się będą między Mostem Gdańskim, a Toruńskim.

W spływach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności wioślarskich. Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR, a w realizację imprezy angażuje się rzesza wolontariuszy z klubu kajakowego Fundacji AVE.

Za organizację spływu Wisłą przez Miasto Nieujarzmione Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu, przyznawaną przez Zarząd Główny PTTK i Ministerstwo Sportu i Turystyki RP. W dotychczasowych edycjach, cieszących się ogromnym zainteresowaniem wzięło udział blisko 3,5 tys. osób od dzieci po seniorów. Najmłodszy uczestnik powstańczych spływów miał 2 latka, najstarszy ponad 90.

Dorośli płacą symboliczne 12 zł, dzieci i młodzież do 18. roku życia biorą udział bezpłatnie.

Ramowy program spływów 29, 30 VII i 1 VIII 2017:

g. 12.45 zbiórka na przystani WKW

g. 13.00 - rozpoczęcie imprezy na przystani WKW w Wawrze, Wał Miedzeszyński 295; spotkanie z powstańcami Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, mini instruktaż kajakowy, podział osad, wypłynięcie;

g. 16.40 postój na plaży pod Mostem Poniatowskiego;

ok. g. 17 na wysokości Starówki parada kajaków z transparentami Pamiętamy oraz wyścig o Kotwicę 44 roku (dystans między Mostami Gdańskim i Toruńskim);

g. 18.45 zakończenie spływu w Tarchominie (na wysokości ul. Sprawnej), wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu, biało-czerwone lody.

Zgłoszenia, szczegóły: Avetki@wp.pl, fundacjaave.pl, tel. 608 178 447, 600 495 790


Źródło: Bartłomiej Włodkowski, Fundacja AVE

« 1 »

reklama

reklama

reklama