Uroczystości metropolitalne ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim

W dniach 12-14 sierpnia br. w Kamieniu Śląskim odbędą się metropolitalne uroczystości patronalne ku czci św. Jacka.

Uroczystości rozpocznie 12 sierpnia o godz. 18:00 Msza św. pontyfikalna, której przewodniczył będzie Biskup Opolski Andrzej Czaja.

Po niej, o godz. 19:30, na placu przed sanktuarium św. Jacka, odbędzie się Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina.

Główne metropolitalne uroczystości odpustowe odbywać się będą w niedzielę, 13 sierpnia, na placu przed sanktuarium św. Jacka.

O godz. 10:00 rozpocznie się modlitwa wprowadzająca w uroczystość odpustową ku czci św. Jacka.

Uroczysta odpustowa suma pontyfikalna sprawowana będzie o godz 11:00, a przewodniczył jej będzie abp Alfons Nossol. Eucharystia odprawiana będzie w intencji ks. abp. Alfonsa Nossola w 60. rocznicę jego święceń kapłańskich, 40. rocznicę sakry biskupiej i 85. rocznicę urodzin. Po Mszy św. wyruszy procesja teoforyczna do sanktuarium św. Jacka.

O godz. 15:00 odbędzie się uroczyste nabożeństwo ku czci Matki Bożej Fatimskiej z procesją do sanktuarium św. Jacka. Nabożeństwo uświetni swoim śpiewem Chór Męski „Gorol” z Jabłonkowa.

W ramach uroczystości przewidziano także Występ Orkiestry Dętej Górażdże Cement S.A. oraz Jarmark odpustowy – blok kulturalny, obejmujący m.in. biesiadę na śląską nutę oraz zabawę taneczną.

Uroczyste obchody odpustowe zakończy w poniedziałek 14 sierpnia o godz 17:00 Msza św. pontyfikalna z pielgrzymami na Jasną Górę.

***

Jacek Odrowąż, misjonarz, kaznodzieja oraz historyczny patron Polski, urodził się ok. 1183 r. w Kamieniu Śląskim. Przyjął habit dominikański w Rzymie od założyciela zakonu, św. Dominika. Wspólnie z towarzyszami założył klasztory we Friesach, Pradze, Wrocławiu i Kamieniu. Ewangelizował ludność Karyntii, Moraw, Czech, Polski, Rusi i Prus. Nazywany był Apostołem Słowian, Apostołem Ludów Słowiańskich, Apostołem Północy, Światłem Północy lub Światłem ze Śląska.

Już za życia otoczyła go sława cudotwórcy. Żywił głęboki kult Matki Bożej. Walnie przyczynił się do ustanowienia Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce i podniesienia poziomu życia religijnego ludności polskiej.

Zmarł 15 sierpnia 1257 w Krakowie. Został ogłoszony świętym przez papieża Klemensa VIII w 1594 r.

Św. Jacek jest głównym patronem archidiecezji katowickiej, opolskiej, Śląska, polskiej prowincji Zakonu Kaznodziejskiego oraz Wołynia.

Wspomnienie liturgiczne św. Jacka jest obchodzone 17 sierpnia, z uwagi na przypadającą 15 sierpnia w Kościele katolickim uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Źródło: www.diecezja.opole.pl/wikipedia.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao