Dzień Adopcji Serca w Kościele

W tym roku po raz pierwszy w Kościele w dniu 5-tego września będzie obchodzony Dzień Adopcji Serca. Obchody z udziałem ks. abp. Stanisława Gądeckiego odbędą się w Poznaniu w parafii Chrystusa Sługi.

Dzień Adopcji Serca w Kościele katolickim.

W odpowiedzi na wniesiony przez Ruch „Maitri” postulat, w tym roku po raz pierwszy w Kościele katolickim będzie obchodzony Dzień Adopcji Serca. Z tej okazji w Poznaniu w parafii Chrystusa Sługi w dniu 5-tego września o godz. 18:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Wybór terminu jest nieprzypadkowy. W tym dniu przypada liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu. Wydarzenie to rozpocznie pierwsze obchody Dnia Adopcji Serca.

Cele przyświecające obchodom w Polsce i w Afryce są następujące:

  • ustanowienie dnia powszechnej modlitwy osób związanych z Adopcją Serca;
  • dziękczynienie za dobro, jakie powstało w wyniku realizacji programu;
  • wyraz wdzięczności dla osób, które wspierają program;
  • podkreślenie wagi tej formy działania dla budowania solidarności i więzi między ludźmi różnych kultur;
  • budzenie szacunku dla godności człowieka i wartości życia ludzkiego;
  • impuls do działania dla rodzin i młodzieży oraz zachęta do włączania się do programu;

Dzień Adopcji Serca w Kościele katolickim – program obchodów

  • 17:30 - wprowadzenie, przedstawienie gości, wspólne przygotowanie śpiewów na liturgię’
  • 18:00 - uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski;
  • 19:00 - po Mszy św. spotkanie w auli parafialnej, prezentacja świadectw uczestników programu.

Miejsce: Parafia Chrystusa Sługi, ul. Macieja Palacza 7, 60-242 Poznań.

Ustanowienie Dnia Adopcji Serca jest wspólną inicjatywą Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego  Świata  „Maitri”, Sekretariatu Misyjnego Księży pallotynów prowincji Chrystusa Króla oraz Sióstr pallotynek, którzy po ludobójstwie jakie dokonało się w Rwandzie rozpoczęli w 1996 roku pierwszy tego rodzaju na dużą skalę program pomocy. Będzie to święto wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z programem Adopcja Serca, rozumianym jako dobrowolne zobowiązanie ofiarodawcy do pomocy konkretnemu żyjącemu w ubóstwie dziecku afrykańskiemu.

Do udziału w świętowaniu zapraszane są wszystkie Zgromadzenia zakonne i organizacje realizujące tę formę pomocy (zwaną też Adopcją na odległość). Zachęcani do uczestnictwa w obchodach są wszyscy wspierający tego typu programy. Osoby, które nie mogą przybyć na miejsce, w tym misjonarze i beneficjenci Adopcji Serca w krajach misyjnych proszone są także o duchowe włączenie się do tej uroczystości.

Według szacunków przedstawicieli Ruchu “Maitri” z takiej formy pomocy korzysta obecnie ok 13 tys. dzieci i młodzieży z Afryki. Program Adopcji Serca rozpoczął się w Rwandzie w 1996 roku z inicjatywy Ruchu "Maitri". Dzięki ogromnej pracy Zgromadzenia Księży pallotynów i Śióstr pallotynek program stał się jedną ze znaczących odpowiedzi społeczeństw Polski, Czech i Słowacji na tragiczne skutki ludobójstwa w tym kraju. W jego początkowej fazie tysiące sierot uzyskało ratunek od śmierci z głodu, z czasem dzięki wsparciu "rodziców adopcyjnych" mogły podjąć naukę w szkołach. W roku 2021 będziemy obchodzić 25-lecie programu Adopcja Serca.

Informacji na temat wydarzenia udzielają:
Tadeusz Makulski - koordynator Adopcji Serca Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri" tel.: 508 044 484
Wojciech Zięba - inicjator programu Adopcja Serca i organizator uroczystości  tel.: 508 376 866

20 lat programu Adopcja Serca

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama