Bp Ryś poprowadzi nowennę jasnogórską

Bp Grzegorz Ryś poprowadzi na Jasnej Górze nowennę przed uroczystością MB Częstochowskiej. 26 sierpnia odbędą się główne uroczystości jubileuszowe 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej.

- Dajmy się poprowadzić Maryi. Niech Ona nas pouczy o tym, co istotne w Ewangelii - zachęca krakowski biskup pomocniczy. 

Kulminacja jubileuszu z udziałem najwyższych władz kościelnych i państwowych odbędzie się na Jasnej Górze 26 sierpnia. 

Tematem nowenny, która rozpocznie się na Jasnej Górze 17 sierpnia, bp Ryś uczynił słowa „Koronowana Służebnica” nawiązujące do jubileuszu. Każdego dnia podejmowana będzie inna myśl maryjna. Mowa będzie m.in. o: Hodegetrii, Czarnej Madonnie, Teotokos (Bogurodzicy), Nowej Ewie, Matce Bolesnej, Pośredniczce, Koronowanej Służebnicy czy Królowej Polski.

Rozważania nowennowe głoszone będą podczas Mszy świętej o godz. 18.30 celebrowanej na szczycie jasnogórskim. W Eucharystiach każdego dnia uczestniczyć będą m.in. wierni częstochowskich parafii przybywający w pieszych pielgrzymkach. Wieczorne Msze nowennowe zawsze są szczególnym wołaniem za Polskę.

Od 17 do 25 sierpnia nie tylko pielgrzymi na Jasnej Górze, ale także internauci będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Transmisja będzie się odbywała online, między innymi na portalu Stacja7. Codziennie wieczorem będzie udostępniane całe rozważania na kanale youtube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów. A kolejnego dnia rano, ojcowie Paulini opublikują dodatkowo 3-minutowy skrót video wieczornej homilii.

Za pośrednictwem Radia Jasna Góra możliwa będzie także transmisja radiowa. Codzienne udostępnianie nowenny potwierdziły już katolickiego rozgłośnie zrzeszone w Niezależnym Forum.

Oprócz wieczornych rozważań kazania zatytułowane „Koronowana Służebnica” głoszone będą podczas Mszy św. celebrowanych o godz. 6.00 i 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej. Tradycja procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej liczy już kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

Nowenna to dziewięciodniowe nabożeństwo odprawiane zazwyczaj jako przygotowanie do udziału w uroczystości kościelnej albo też w jakiejś intencji. W swojej strukturze modlitwa ta nawiązuje do modlitwy Apostołów, Maryi i innych kobiet podczas oczekiwania na zesłanie Ducha Świętego. Nowenny rozpowszechniły się w Kościele od XVI wieku.

Odprawianie nowenny przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej ma już wieloletnią tradycję. Związana jest z przygotowaniem do jednego z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Sama uroczystość, obchodzona 26 sierpnia, ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej. To dlatego paulini postanowili, że choć dokładna rocznica koronacji Wizerunku Częstochowskiej Maryi przypada 8 września, główne uroczystości odbędą się właśnie 26 sierpnia.

Suma odprawiona zostanie o godz. 11.00 na szczycie. Apelem Jasnogórskim o 21.00 rozpocznie się wielkie widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra - Polska Kana” przygotowane przez Telewizję Polską.

Jubileusz 300-lecia koronacji, to przede wszystkim zachęta do włączenia się w inicjatywę „Żywa korona Maryi”. To zaproszenie do przemiany życia i składania duchowych darów.

Jeszcze tylko do 15 sierpnia paulini czekają na nasze postanowienia i zdjęcia nadsyłane drogą elektroniczną. Z „Selfie dla Maryi” powstanie Mozaika Wizerunku Częstochowskiego, która stanowić będzie ważny element głównych uroczystości jako wyraz naszego „bycia obliczem Maryi”.

- Z tych zdjęć utworzymy wielki obraz Częstochowskiej Maryi tak, aby każdy mógł w tym wizerunku się odnaleźć, ale też przede wszystkim, by dać wyraz temu, że to my, Polacy chcemy być obliczem Maryi - podkreśla o. Tomasz Tlałka, koordynator dzieła Żywa Korona Maryi.

O jubileuszu 300-lecia koronacji pamiętają uczestnicy pieszych pielgrzymek, którzy bardzo licznie przybywają w tych dniach na Jasną Górę. - Piesze pielgrzymki na Jasną Górę są w tym roku szczególnym podziękowaniem za wielką rolę Maryi w naszym narodzie - podkreślił ks. Marian Janus. Krajowy Koordynator Pieszych Pielgrzymek zauważył, że jubileusz stał się ogromną mobilizacją dla pątników, w obliczu wielu problemów, także tych, które niesie tegoroczna upalna pogoda.

- Piesze pielgrzymki na Jasną Górę to także wielkie narodowe rekolekcje - podkreśla ks. Janus.

Tylko dzisiaj, 11 sierpnia dotrą cztery duże pielgrzymki piesze a w nich ok. 15 tys. osób.

It / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama