Dni Spirometrii w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”

W ramach ogólnopolskiej akcji Dni Spirometrii w dniach 26 – 29 września w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka” będzie można wykonać bezpłatne badania spirometryczne.

Zadyszka, kaszel czy krótki oddech - to objawy, które powinny nas zaniepokoić, bo mogą oznaczać na przykład rozwój przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zagrożeni są przede wszystkim palacze, ale nie tylko, bo groźne jest także zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy.

Kopalnia Soli „Wieliczka” chętnie angażuje się w akcje promujące zdrowie oraz zdrowy styl życia. Dni Spirometrii są okazją, by zwrócić uwagę na profilaktykę i leczenie chorób dróg oddechowych. Uczestnikom akcji kopalnia proponuje nie tylko bezpłatne badania spirometryczne, ale też darmowe wykłady lekarzy specjalistów oraz ćwiczenia w Tężni solankowej.

Tegoroczna edycja dni spirometrii poświęcona jest wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. To jakim powietrzem oddychamy przekłada się bezpośrednio na sprawność układu oddechowego i może powodować określone problemy zdrowotne. Unikatowy mikroklimat wielickiej kopalni, przepełnione solą powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń pozwala zaczerpnąć zdrowego oddechu i oczyścić płuca. Odpowiednio wykonana diagnostyka, rehabilitacja oddechowa plus nasycone solą powietrze to samo zdrowie.

Stan płuc można ocenić wykonując właśnie badanie spirometryczne. Jest to proste, nieinwazyjne badanie, w trakcie którego ocenia się objętość i pojemność płuc oraz prawidłowość przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wykonanie spirometrii jest polecane szczególnie osobom, które przez dłuższy czas uskarżają się na kaszel, duszność, świsty podczas oddychania, bóle w klatce piersiowej. Obowiązkowo powinien ja zrobić każdy palacz papierosów.

Badania spirometryczne będą przeprowadzane na powierzchni w budynku „Młyn Solny” oraz po raz pierwszy pod ziemią w komorze Warszawa.


Program:

26 września (wtorek)

Komora Warszawa

10.00 Otwarcie Dni Spirometrii

11.00 – 13.00 Badania spirometryczne

10.00 – 16.00 Wykłady specjalistów na temat znaczenia badań diagnostycznych oraz oddychania czystym powietrzem, projekcja filmu na temat Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”, ćwiczenia oddechowe prowadzone przez fizjoterapeutów, atrakcje dla najmłodszych

Tężnia solankowa:

17.00 ćwiczenia oddechowe dla dorosłych i dzieci (wstęp wolny)

27 września (środa)

7.30 – 14.30 Bezpłatne badania spirometryczne w Pracowni Spirometrii (budynek „Młyn Solny”)

17.00 Wykład „10 rzeczy, które mogę zrobić dla swoich płuc” – lekarz Uzdrowiska (Szyb Regis)

28 września (czwartek)

7.30 – 18.30 Bezpłatne badania spirometryczne w Pracowni Spirometrii (budynek „Młyn Solny”)

17.00 Wykład „O straszliwym smogu i dzielnym mikroklimacie” – pełnomocnik ds. badań naukowych (Szyb Regis) 29 września (piątek)

7.30 – 14.30 Bezpłatne badania spirometryczne w Pracowni Spirometrii (budynek „Młyn Solny”)

17.00 Wykład „Weź głęboki oddech, czyli znaczenie rehabilitacji oddechowej” - fizjoterapeuta Uzdrowiska (tężnia solankowa)

Dodatkowe informacje i rejestracja:

Na badania spirometryczne wykonywane w ramach Dni Spirometrii obowiązuje wcześniejsza rejestracja (liczba miejsc jest ograniczona). Warto zarejestrować się wcześniej – zapisy już trwają od 1 września 2017 r.

Informacje i rejestracja

Tel. 12 278 75 37, 12 278 73 68

e-mail: spirometria@kopalnia.pl

uzdrowisko.kopalnia.pl

PS: Udział w wykładach w Szybie Regis oraz Tężni solankowej jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

źródło: Anna Włodarska, Kopalnia Soli "Wieliczka"
« 1 »

reklama

reklama

reklama