Jędrzejów: rusza jesienny cykl spotkań „Rozgrzej serce przy kominku”

W cysterskim klasztorze w Jędrzejowie rusza jesienna weekendowa seria wykładów i prelekcji teologicznych w piwnicach klasztornych. Pierwsze spotkanie już w piątek 15 września.

Ojcowie Cystersi na jesień 2017 przygotowali 3 osobne cykle spotkań. Przy kominku i z kubkiem aromatycznej herbaty, chętni mogą pod ich kierunkiem studiować Pismo Święte i rozważać dylematy związane z wiarą i teologią.

Wykłady teologiczne poprowadzi przeor klasztoru o. dr Jan Strumiłowski. Zostaną poruszone m.in. kwestie relacji wiary i nauki, roli kobiety w Kościele, milczenia Boga wobec ludzkiego cierpienia czy też traktowania objawień prywatnych. Przykładowe tematy to: Czy Darwin miał rację? O wierze i nauce; Papież – nieomylny? O autorytecie Kościoła; Wywyższona czy poniżona? O kobiecie w Kościele; Gdzie był Bóg, kiedy cierpiałem? O Opatrzności; Skąd wiadomo, czy to Bóg? O objawieniach prywatnych.

Drugim cyklem będą medytacje biblijne, podczas których o. Bruno Paterewicz zaprosi do przyjrzenia się przypowieściom zawartym w Ewangelii św. Mateusza i wyciagnięcia z nich ponadczasowych treści.

Uczestnicy będą mogli poznać treść i przesłanie m.in. przypowieści o siewcy, o skarbie i perle, o pannach roztropnych i nierozsądnych oraz odnieść ich wpływ do osobistego życia.

Z kolei trzeci cykl - katechezy dla dorosłych, będzie dotyczył Ośmiu błogosławieństw.

O. Jakub Zawadzki, dokona komentarzy Ośmiu błogosławieństw z Ewangelii św. Mateusza oraz wspólnie z uczestnikami będzie się zastanawiał, jak dziś stać się człowiekiem błogosławieństw i w jaki sposób zachęcać do tego innych.

Spotkania odbywają się w zabytkowych piwnicach klasztoru, są bezpłatne, na miejscu jest możliwość zaparzenia kawy i herbaty. Pierwszy wykład 15 września w piątek o godz. 19. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie parafii cysterskiej w Jędrzejowie i na stronie diecezji kieleckiej.

W Jędrzejowie – wcześniej Brzeźnicy - został założony klasztor cysterski ok. roku 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160- 1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Po II wojnie światowej zostało ono odnowione przez mnichów opactwa ze Szczyrzyc. Obecnie w klasztorze posługuje 20 mnichów, znajduje się przy nim także parafia.

dziar / Jędrzejów


Zdjęcie: Jedrzejow church 20060722 autor: Jakub Hałun, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama