Kraków: pierwsze Targi Dobroczynności Veritatis Splendor

45 fundacji z kraju i zagranicy m.in. z USA, Kenii, Ghany, Madagaskaru i Pakistanu weźmie udział w pierwszej edycji Targów Dobroczynności Veritatis Splendor, które odbędą się w Krakowie w dniach 14-17 września.

Organizacje pozarządowe z całego świata będą w Krakowie prezentować swoją działalność, dzielić się doświadczeniami oraz ukazywać sposoby niesienia pomocy potrzebującym.

Podczas Targów odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Sztuka budowania dialogu w podzielonym świecie”. Udział w niej wezmą osobistości ze świata kultury, nauki, religii i polityki. Swoje wykłady wygłoszą m.in. kard. Peter Turkson, przewodniczący watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, s. Rosemary Nyirumbe, patriarcha Grzegorz III Laham, były zwierzchnik Greckokatolickiego Kościoła Melchickiego, biskup pomocniczy patriarchy Jerozolimy Giacinto Boulos Marcuzzo, kard. Stanisław Dziwisz, Hanna Suchocka, była premier i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz reżyser Krzysztof Zanussi.

Targi Dobroczynności Veritatis Splendor będą stanowić kontynuację międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Podczas Targów zostanie ogłoszona jej II edycja. Nagroda została ustanowiona przez samorząd Małopolski w ubiegłym roku. Przyznawana jest osobom otwartym na inne kultury, przezwyciężającym stereotypy, działającym na rzecz tolerancji, dialogu międzykulturowego, solidarności, sprawiedliwości, poszanowania praw człowieka oraz umiejętnie przekształcające sytuacje konfliktowe we współpracę i współdziałanie.

- Głównym przesłaniem ustanowienia nagrody Veritatis Splendor była idea dialogu, którą pozostawił nam w dziedzictwie św. Jan Paweł II. Organizowane targi stanowić będą spotkanie z ludźmi, którzy czynią dobro w różnych wymiarach – mówił 11 września podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

- Wszyscy doskonale pamiętamy niezwykłą atmosferę, jaka panowała w Małopolsce w czasie Światowych Dni Młodzieży. Radość i chęć dzielenia się dobrem była tak zaraźliwa, że postanowiliśmy znów zaprosić do naszego regionu wszystkich tych, dla których ważny jest drugi człowiek. Mieszkańcy i turyści będą mieli niezwykłą szansę spotkać się z osobami, które w mądry sposób pomagają innym, zainspirować się ich pracą i dokonaniami – podkreślił marszałek Małopolski.

Z kolei Leszek Zegzda z zarządu województwa podkreślił, że osoby które udało się zaprosić na to wydarzenie oraz spotkania, które zaplanowano, dają szansę na to, aby Kraków i Małopolska stały się stolicą dobroczynności. Jego zdaniem nagroda i same targi stanowią hołd złożony św. Janowi Pawłowi II. - Chcieliśmy uczcić naszego wielkiego Małopolanina i Polaka. Całego jego życie i pontyfikat były nieustannym nawoływaniem do dialogu międzykulturowego. Jak nikt inny zawsze podkreślał, że społeczeństwa muszą być budowane na fundamencie otwartości, wymiany myśli i konstruktywnej rozmowy – mówił Leszek Zegzda. - Jan Paweł II jest do dzisiaj nazywany człowiekiem dialogu i właśnie dialog, walka ze stereotypami i podziałami to główne przesłanie zarówno naszej nagrody, jak i targów – dodał.

Zdaniem Urszuli Nowogórskiej, przewodniczącej małopolskiego sejmiku, pontyfikat i dziedzictwo Jana Pawła II zobowiązują. - Pierwszą laureatką została niezwykła kobieta, s. Rosemary Nyirumbe, która przywraca godność kobietom. Nie ma wątpliwości, że w przyszłym roku również zostanie wyróżniony ktoś zupełnie nieszablonowy. Chcemy tą nagrodą honorować osoby wyjątkowe, które poświęcają swoje życie dla drugiego człowieka. Ludzi, którzy budują mosty porozumienia i dzięki temu czynią nasz świat coraz lepszym.

Z kolei s. Teresa Pawlak, albertynka powiedziała, że targi to dobry moment, aby pokazać, że pomimo wielu różnic, można robić coś razem na rzecz drugiego człowieka. - To bardzo ważne, że Targi Dobroczynności odbywają się w Roku św. Brata Alberta. Spotkanie to będzie okazją do tego, by pokazać jak pomagać mądrze, ponieważ dobroczynność jest wpisana w każdego z nas. Celem wydarzenia jest także pokazanie tych osób, które często pozostają w cieniu, aby zobaczyć jak wiele dobra dzieje się wokół nas – mówiła siostra.

Na targi przyjadą organizacje pozarządowe z całego świata, które będą prezentować swoją działalność na krakowskich Plantach przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Do Krakowa przybędzie 45 organizacji charytatywnych z całego świata, m.in. z USA, Włoch, Francji, Rumunii, Białorusi, Kenii, Ghany, Zimbabwe, Tanzanii, Madagaskaru i Pakistanu.

Podczas wydarzenia odbędzie się także konferencja Nagrody Veritatis Splendor, a wśród prelegentów będą m.in. s. Rosemary Nyirumbe, Anna Dymna, ks. Jacek Stryczek, s. Małgorzata Chmielewska i s. Teresa Pawlak. Zaplanowano także panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli organizacji dobroczynnych, który poprowadzi Szymon Hołownia.

W programie targów jest także debata „Wolontariat - akt filantropii czy troska o dobro wspólne?” z udziałem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zaplanowano również warsztaty motywacyjne dla wolontariuszy i warsztaty dotyczące pozyskiwania środków finansowych na działalność wolontariacką. Uczestnicy wydarzenia będą mogli także uczestniczyć w nabożeństwie ekumenicznym, które odbędzie się w bazylice franciszkanów.

W ramach wydarzenia zaplanowano również Bieg Dobroczynny, koncert zespołu L.U.C, mapping na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, akcję krwiodawstwa i spotkania z misjonarzami. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej „Śladami Św. Jana Pawła II” oraz obejrzeć występ podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

W ostatnim dniu goście targów wezmą udział w Mszy św., której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium św. Jana Pawła II.

Inicjatorami Targów Dobroczynności są władze województwa małopolskiego oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie nagrodaveritatissplendor.pl.

led / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama