Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II

W dniach 6 i 7 października na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo i w Sanktuarium w Stoczku Klasztornym odbędą się uroczystości upamiętniające pobyt Prymasa Tysiąclecia na Warmii i Mazurach oraz postać Jana Pawła II.

Piątkowe obchody będą miały miejsce w Stoczku Klasztornym, czyli miejscu odosobnienia Kardynała Wyszyńskiego. 

Rozpoczną się o 16:30 modlitwą różańcową, którą poprowadzą uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Kardynała Wyszyńskiego w Smolajnach. Na godzinę 17:00 zaplanowana jest Msza Święta koncelebrowana przez księdza Krzysztofa Weredy - marianina posługującego w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym. Liturgia sprawowana będzie w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Po zakończonej mszy odbędzie się przejście z krzyżem do „Kalwarii Prymasa” w ogrodzie klasztornym, gdzie zostaną zapalone znicze i sprawowane modlitwy. O 18:30 przybyli goście zostaną ugoszczeni poczęstunkiem przygotowanym przez wspólnotę klasztorną. 

7 października obchody przeniosą się na teren lotniska Kętrzyn Wilamowo skąd 6 października 1954 roku wystartował samolot z Prymasem Tysiąclecia na pokładzie, w celu przetransportowania Kardynała Wyszyńskiego do kolejnego miejsca internowania – Prudnika Śląskiego. 

O 12:00 odbędzie się Apel przy plenerowej Galerii Pamięci, podczas którego poczty sztandarowe, kompanie honorowe oddadzą hołd dwóm wybitnym Polakom poprzez salwę honorową oraz złożenie kwiatów pod obeliskami: Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II – największego lotniczego pielgrzyma świata. Następnie o 12:40 odbędzie się polowa Msza Święta, tradycyjnie celebrowana w lotniczym hangarze. O 13:30 zaplanowano koncert Orkiestry Wojskowej. Ostatnim punktem dwudniowych obchodów będzie poczęstunek przygotowany przez żołnierzy z lokalnych jednostek wojskowych.

Oprócz wcześniej wspomnianych obelisków w Galerii Pamięci znajdują się też pomniki poświęcone kadrze lotniczej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem oraz załodze i uczestnikom tragicznego rządowego lotu do Smoleńska z 2010 roku.

Michał Bąkowski , Lotnisko Kętrzyn-Wilamowo

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao