13. Powstańcze Kajaki

Po raz trzynasty Fundacja AVE zaprasza do uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego podczas spływów kajakowych "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione". Wyprawy odbędą się 28, 29 lipca oraz 1 sierpnia 2018 roku.

- Włączamy Wisłę do powstańczych obchodów, ponieważ w 1944 roku stanowiła ona przestrzeń dramatycznego podziału - mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia. - Chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy w czasie Powstania musieli zmierzyć się z rzeką, kiedy pod ogniem kul przeprawiali się z prawego brzegu, aby iść na pomoc walczącej Warszawie. Wielu z nich Wisła pochłonęła…

Spływy rozpoczną się na przystani WKW w Wawrze przy Wale Miedzeszyńskim 295, a zakończą w Tarchominie (o ile stan wody w rzece na to pozwoli, w przeciwnym razie finał planowany jest na Plaży Żoliborz). W tych miejscach w 1944 roku przeprawiali się przez rzekę partyzanci. – W pierwszych tygodniach powstania przerzuty partyzantów organizowano na wysokości Wawra i Siekierek – dodaje Włodkowski. – Choć Niemcy codziennie patrolowali rzekę łodzią motorową, do 20 sierpnia udało się pod osłoną nocy przeprawić blisko 300 żołnierzom, w tym 60 sanitariuszkom. Na Białołęce przerzut wielkiej grupy 220 partyzantów z lasów Jabłonny, Legionowa i Choszczówki miał miejsce 6 i 7 września. Ponieważ hitlerowcy zniszczyli przygotowane do przeprawy łodzie, Polacy przeprawiali się – z wielkim narażeniem życia – wiślanym brodem.

Podczas rocznicowych spływów zaplanowano spotkanie z Powstańcami, wspólne śpiewanie piosenek okupacyjnych pod egidą zespołu muzycznego, a w godzinie W na wysokości Starówki paradę kajaków z transparentami „Pamiętamy” oraz wyścig kajakowy o Kotwicę Powstania 44.

Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR. – Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych – wyjaśnia Włodkowski. – Warto wszelako pamiętać, że Wisła jest rzeką wymagającą, stąd warto, aby zgłaszający się mieli minimalne doświadczenie wodniackie.

Dorośli płacą symboliczne 13 zł, dzieci i młodzież do 18. roku życia biorą udział bezpłatnie. Zgłoszenia: Avetki@wp.pl (prosimy o podawanie imienia, nazwiska, wieku uczestnika oraz nr tel. kontaktowego). Dla każdego uczestnika organizatorzy przygotowali pamiątkowe koszulki. Wyprawy rozpoczną się o godzinie 13:00 i potrwają do ok. 19:00.

 Za organizację powstańczych spływów Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu. Tegoroczną edycją wspiera m.st. Warszawa. 

Źródło: Bartłomiej Włodkowski, Fundacja AVE

fundacjaave.pl

Facebook / Fundacja Ave

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao