Brenna: XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

W Brennej na Śląsku Cieszyńskim odbędą się 11 marca XX Zimowe Igrzyska Abstynentów. Wśród uczestników są całe rodziny trzeźwiejących alkoholików i sympatycy ruchu.

Uczestnicy Igrzysk spróbują swych sił w zimowych konkurencjach na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”. Zawody od 20 lat skutecznie ewangelizują poprzez świadectwo życia w trzeźwości.

Igrzyska rozpoczną się od Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum z udziałem m.in. bielsko-żywieckiego duszpasterza trzeźwości ks. Piotra Leśniaka.

Po liturgii uczestnicy przystąpią do konkurencji sportowych. Dorośli uczestnicy przed startem deklarują czasowe lub stałe powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Odbędą się konkurencje sportów zimowych w różnych kategoriach wiekowych – slalom gigant, zjazd na „byle czym”, cross na „jabłuszkach”. Zaplanowano też dodatkowe konkursy na śniegu.

Inicjatorem Igrzysk Abstynentów było Katolickie Towarzystwo Kulturalne (KTK) z Bielska-Białej. Powstało ono w 1992 roku i jest związane z bielską Wspólnotą Przymierza „Miasto na Górze”. Powstaniu Towarzystwa patronował m.in. nieżyjący już dominikanin o. Joachim Badeni OP. Organizacja propagując chrześcijańskie zasady współżycia międzyludzkiego i umacnianie więzi rodzinnych, promuje trzeźwy styl życia i troszczy się o aktywne formy wypoczynku.

W czasie wizyty Jana Pawła II w 1995 roku w diecezji bielsko-żywieckiej Towarzystwo wręczyło papieżowi w darze 520 podpisanych deklaracji abstynencji na całe życie. KTK propaguje wesela bezalkoholowe, a w szpitalu odwykowym w Andrychowie członkowie Towarzystwa prowadzą regularną, cotygodniową działalność ewangelizacyjną. W Bielsku-Białej prowadzą klub „Arka”, który jest miejscem spotkań grup byłych alkoholików.

Sam pomysł igrzysk dla abstynentów narodził się w podżywieckiej Kamesznicy, gdzie przez wiele lat proboszczem był ks. Władysław Zązel, który przeszedł w ubiegłym roku na emeryturę.

rk / Brenna

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao