„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – XI Zjazd Gnieźnieński

Dobrego zagospodarowywania wolności wciąż musimy się uczyć, i nie dlatego, że wcześniej nie odrobiliśmy lekcji, ale dlatego, że wymusza to wciąż zmieniająca się rzeczywistość. – mówi abp Wojciech Polak przed XI Zjazdem Gnieźnieńskim.

Zjazd rozpocznie się w Gnieźnie w piątek 21 września pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Potrwa do 23 września.

W wywiadzie przed rozpoczęciem XI Zjazdu Gnieźnieńskiego Prymas Polski podkreślił, że tematyka zjazdu jest związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i do tego jubileuszu nawiązuje, jednak zaplanowane debaty i dyskusje panelowe będą dotyczyć „realizacji ludzkiej wolności we wszystkich wymiarach od tego szerokiego, społecznego, kościelnego, europejskiego, po wolność realizowaną w rodzinie, wspólnocie, w relacji z drugim człowiekiem”.

>>Rozmowa z Prymasem Polski przed XI Zjazdem Gnieźnieńskim

W wydarzeniu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Obecni będą przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, której prezes, wraz z Prymasem Polski, tradycyjnie otworzy obrady. Po śmierci abp. Jeremiasza uczyni to po raz pierwszy bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Wśród zaproszonych gości i prelegentów są także m.in.: kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. W debatach udział wezmą świadkowie wiary, społecznicy, politycy, komentatorzy, ludzie zaangażowani w szeroko rozumianą działalność publiczną.


Źródło: www.prymaspolski.pl/ BP KEP/episkopat.pl

XI Zjazd Gnieźnieński

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao