„Familijna Jedynka” o Śląsku i na Śląsku.

W niedzielę gościem Programu 1 Polskiego Radia będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc

„Familijna Jedynka” to coniedzielna propozycja Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia dla całych rodzin, w której dziennikarze rozgłośni proponują refleksję nad bieżącymi wydarzeniami z chrześcijańskiej perspektywy. Tym razem ich gościem będzie m. in. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

W czasie rozmowy z metropolitą katowickim zostaną poruszone bieżące sprawy z życia Kościoła na Górnym Śląsku. Wśród nich ks. abp Skworc opowie o pielgrzymce świata męskiego do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Usłyszymy m.in. o zmieniającym się profilu pielgrzymki, której jednym z inicjatorów był ówczesny dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej kurii, a późniejszy biskup Herbert Bednorz.

Abp Skworc w nawiązaniu do tradycji wypracowanych w ramach piekarskiej pielgrzymki, gdzie biskupi wypowiadali się w imieniu „nie mających głosu”, poruszy także zagadnienia związane z historią Polski – w 100 roku odzyskania niepodległości – jak również historii drogi Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej.

W czasie audycji usłyszymy także o specyfice Górnego Śląska oraz o samych Ślązakach. Ten temat zostanie zilustrowany przypomnieniem niezwykle bogatej i zarazem trudnej historii Górnego Śląska.

Arcybiskup Katowicki w rozmowie z dziennikarzami podzieli się także swoim doświadczeniem pracy na kopalni, którą przez rok wykonywał w ramach tzw. „stażu pracy”, który miał miejsce przed laty w śląskim seminarium.

Nie zabraknie także tematów związanych z ciężką pracą w górnictwie. Szczególnie zostanie podjęty temat trudnych doświadczeń związanych z wypadkami na kopalniach. Abp Skworc podzieli się swoimi refleksjami i przeżyciami związanymi z niedawną tragedią w Jastrzębiu-Zdroju na kopalni „Zofiówka”.

Audycję będzie można usłyszeć między 6.00, a 9.00 rano, 20 maja, na częstotliwości 91,5 lub 97,9 MHz.

ks. S. Kreczmański

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama