Jasnogórskie obchody stulecia odzyskania niepodległości

Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpocznie świętowanie setnych urodzin Niepodległej. 4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i załopotała tu biało-czerwona flaga.

Jasna Góra, jako pierwsza, stała się „skrawkiem” wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada. Dziś odbyła się konferencja prasowa przed głównymi obchodami, które odbędą się 4 listopada.

- Dla nas to wielka radość, że to dziękczynienie za odzyskanie niepodległości tak mocno wybrzmi na Jasnej Górze, jakby w przede dniu tych wielkich uroczystości narodowych, które będą miały miejsce 11 listopada - powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Zauważył, że 4 listopada to ważna data dla klasztoru, bo to właśnie wtedy polskie wojsko przejęło wartę przy bramach Jasnej Góry i „mogliśmy zawiesić flagę biało-czerwoną na wieży jasnogórskiej i ogłosić uroczyście, że to miejsce jest skwarkiem Niepodległej”. - To dla nas jest czas wielkiego dziękczynienia i naszej modlitwy za Ojczyznę. Ten wymiar duchowy jest bardzo ważny, byśmy pamiętali, że niepodległość Polski to przede wszystkim wolność serc naszych, które w jedności z Chrystusem otrzymują prawdziwy blask, prawdziwą niepodległość - podkreślił jasnogórski przeor.

Główne uroczystości rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent Andrzej Duda, zainauguruje w niedzielę 4 listopada dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Dzieci i młodzież złożą w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające „100 życzeń na 100 lat Niepodległej”. Potem odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. W 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.

Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży.

Na błoniach rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni i odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r. przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną.

Potem zapłonie „ogień wolności”, pokazany zostanie sprzęt wojskowy i strażacki, nie zabraknie „grochówki” i radosnego śpiewu przy wtórze orkiestr dętych.

Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni m.in. oratorium „Soli Deo Per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, którego życie i nauczanie stało się drogowskazem do prawdziwej wolności pokoleń Polaków w okresie reżimu komunistycznego.

Jasna Góra zwana często „Górą Zwycięstwa”, jako miejsce „podnoszenia się człowieka nawet z największego upadku” pokazana zostanie w telewizyjnym programie „Ocaleni”, który przygotowany zostanie specjalnie na 4 listopada.

Spektakularnym wydarzeniem tego dnia, 4 listopada, będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie także w narodowych barwach.

Setne urodziny Niepodległej świętowane w Narodowym Sanktuarium zakończy wielka modlitwa Polaków Apel Jasnogórski. Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół Śląsk.

Przygotowania do święta trwają na Jasnej Górze od dawna i odbywają się zarówno w wymiarze duchowym, jak i organizacyjnym. Powstał specjalny projekt edukacyjny „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” wsparty przez program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”.

Dzieci przedszkolne i uczniowie wszystkich szczebli z ok. 130 szkół powiatu częstochowskiego uczestniczą w specjalnych zajęciach, uczą się pieśni patriotycznych i poloneza, przygotowują „100 życzeń dla Niepodległej”, ozdabiają maciejówki. Projekt realizują: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

- Cieszę się, że Jasna Góra wpisała się w projekt rządowy „Niepodległa”, bo to projekt, który tak naprawdę pokazuje i otwiera całe dziedzictwo historyczne jasnogórskiego sanktuarium - powiedziała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego. Dodała, że jest to wspaniałe przypomnienie, o tym, że „tu na Jasnej Górze, my Polacy zawsze byliśmy wolni, bez względu na zawirowania historyczne”.

Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach podkreśliła, że historia jasnogórska związana z 4 listopada jest mało znana albo prawie wcale nieznana, dlatego ten projekt ma „odkryć te wydarzenia, ukazać związki Jasnej Góry z polską historią i miejscem, w którym żyjemy, wychowujemy się i pracujemy”.

it / Częstochowa

Galeria fotograficzna Jasnej Góry (opoka.photo)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama