Kolędnicy Misyjni dzieciom w Rwandzie i Burundi. Zaproszenie na konferencję prasową

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Biuro Prasowe KEP serdecznie zapraszają na konferencję prasową przed misyjnym kolędowaniem.

Kim są Kolędnicy Misyjni?

Kolęda misyjna to propozycja Papieskich Dzieł Misyjnych dla rodzin, wspólnot parafialnych i szkół na czas Bożego Narodzenia.

Głównymi bohaterami tego przedsięwzięcia są dzieci, które w ten sposób dzielą się radością wiary i pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych.

O co chodzi w tym przedsięwzięciu?

O bożonarodzeniową radość, ożywienie wiary, edukację, wsparcie dla misji i podtrzymywanie polskich tradycji. Niesie ono dobro tym, którzy kolędują, tym, którzy kolędników przyjmują i tym, którzy są beneficjentami projektów PDMD, czyli dzieciom w krajach misyjnych – wyjaśnia ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM.

Dlaczego Rwanda i Burundi?

W tych krajach pilną potrzebą jest opieka nad dziećmi osieroconymi, które straciły bliskich z powodu wojny i chorób, m.in. AIDS. Powszechnym i dotkliwym problemem jest też społeczne odrzucenie dzieci niepełnosprawnych. Trafiają one na ulicę, stają się ofiarami handlu, niewolnictwa lub innego rodzaju przestępczości.

Co jest wyjątkowego w projektach PDMD?

W projektach wspieranych przez PDMD misjonarze w obu tych krajach kładą nacisk na społeczną integrację i chrześcijańskie wartości, jakimi są przebaczenie, pojednanie i pokój. Stąd ważnym polem ich pracy są szkoły, gdzie wspólnie uczą się dzieci pochodzące z różnych plemion – mówi o. Dominique Savio Mundere z diec. Byumba.

Jakie są owoce ubiegłorocznego kolędowania?

W zeszłym roku na rzecz dzieci w Syrii i w Libanie polscy Kolędnicy Misyjni z 41 diecezji oraz parafii Ordynariatu Polowego
w Polsce (i wspólnot polonijnych poza granicami kraju) zebrali ponad 1 mln 335 tys. złotych. Środki te przekazano na 40 projektów ochrony życia i pomoc w edukacji dzieci do 14. roku życia w tych dwóch krajach.

***

Ogółem w 2017 r. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w Polsce zebrało rekordową kwotę 2 657 769,03 zł  na realizację 101 projektów dla dzieci w 9 krajach świata. Obok Syrii (5) i Libanu (35) środki dotarły do dzieci z Nigerii (9), RPA (8), Zimbabwe (4), Kolumbii (4), Indii (22), Nepalu (7) i Sri Lanki (7).

***

Misjonarze alarmują:

(…) W parafii pomagamy ubogim dzieciom, aby zapobiec porzucaniu przez nich szkoły z powodu powszechnej nędzy. Dzieci przychodzące na lekcje są często tak głodne i chore, że nie są w stanie brać w nich udziału (...).  O. Emmanuel Manirakiza, diecezja Bururi, Burundi

(…) Dzieci, które do nas trafiają, to sieroty, które straciły bliskich z powodu wojny lub AIDS. Zmuszone były same zarabiać na życie, przez co opuściły szkołę. Dziewczynki w takiej sytuacji często padają ofiarą przedwczesnych małżeństw, handlu lub niewolnictwa. (…) O. Claver  Ngendakuriyo, diecezja Bururi, Burundi


(…) Albinosy, głuchonieme lub upośledzone dzieci są postrzegane w społeczeństwie jako przekleństwo. Pozostawione są bez ochrony i edukacji. (…)  Bp Vincent Harolimana, diecezja Ruhengeri, Rwanda

(…) Dzieci mieszkają w nędzy, cierpią głód i często opuszczają szkołę szukając pomocy w narkotykach. Ale są też takie, które zaangażowały się w nasze ruchy dziecięce i młodzieżowe (PDMD, wolontariat PDM, grupy apostolskie) – wzrastają w wierze i nadziei, stają się zdyscyplinowane i przyjmują wartości chrześcijańskie, pomagają innym. (…)  O. Dominique Savio Mundere, diecezja Byumba, Rwanda

* Opracowane na podstawie projektów przyjętych i  zatwierdzonych przez PDMD (fundusz światowy) dla Burundi i Rwandy w roku 2016/2017.

***

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Biuro Prasowe KEP serdecznie zapraszają na konferencję prasową przed misyjnym kolędowaniem.

W programie konferencji:

1. Kolędnicy Misyjni z Jabłonowa Pomorskiego – scenka „Dzieciom w Rwandzie i Burundi” – przed salą konferencyjną (7 min.)
2. Wypowiedzi zaproszonych gości (w sumie 15-20 min.)
3. Indywidualne wywiady dziennikarzy z gośćmi

W konferencji udział wezmą:

1) br. Jean Baptiste MUTABARUKA, karmelita bosy, pochodzący z Rwandy
2) br. Omer NSHIMIRIMANA, karmelita bosy, pochodzący z Burundi
3) p. Justyna Prajs, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim
4) przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych: ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w Polsce oraz p. Anna Sobiech, sekretarz krajowy PDMD.

Na konferencji odpowiedzi na pytania: Co Kolędnicy Misyjni mają wspólnego z kulturą? Dlaczego z kolędnikami chodzi koza? O czym marzą dzieci w Rwandzie i Burundi? Co dzieci zostawią w naszych domach? Dokąd trafiły pieniądze z ubiegłorocznego kolędowania? Jak polskie dzieci odpowiadają na wezwanie papieża Franciszka?

Po konferencji będzie można porozmawiać również z o. Bazylim Mosionkiem OCD, byłym sekretarzem ds. misji karmelitańskich w Afryce, ks. kan. Grzegorzem Tworzewskim, proboszczem parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim i dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji toruńskiej, byłym misjonarzem w Zambii oraz p. Anną Berent, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim, opiekunem grupy Kolędników Misyjnych.

Spotkanie odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6, Warszawa) we wtorek 18 grudnia 2018 r., o godz. 11.00. Po zakończonej konferencji prasowej zapraszamy na poczęstunek.


źródło: Agnieszka Siemiątkowska, Papieskie Dzieła Misyjne

www.pdmd.missio.org.pl

www.dzieciom-misji.missio.org.pl/kolednicy-misyjni

« 1 »

reklama

reklama

reklama