Licheń-Grąblin. Wspomnienie św. Joanny de Valois

Wspomnienie św. Joanny de Valois, założycielki Zakonu Najświętszej Maryi Panny, przypada w najbliższą niedzielę, 4 lutego. Na uroczystości odpustowe zapraszają Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny w Licheniu-Grąblinie.

W centrum obchodów będzie uroczysta Eucharystia odprawiona o godz. 12.00 w kościele p.w. Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny w Grąblinie. Wspólnej modlitwie przewodniczył będzie ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów.  

Po zakończonej liturgii siostry anuncjatki tradycyjnie zapraszają wiernych na przygotowany słodki poczęstunek.

Zakon Najświętszej Maryi Panny powstał w 1502 roku we Francji. Jego założycielką była królowa Francji, św. Joanna de Valois. Regułę życia mniszek stanowi 10 Cnót Ewangelicznych Matki Bożej - naśladowanie Najświętszej Maryi Panny jako: Najczystszej, Najroztropniejszej, Najpokorniejszej, Najwierniejszej, Najpobożniejszej, Najposłuszniejszej, Najuboższej, Najcierpliwszej, Najmiłosierniejszej, Najboleśniejszej.

Obecnie na świecie żyje 80 mniszek w klasztorach we Francji, Polsce i na Kostaryce.

Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny w lesie grąblińskim mieszkają od 2010 roku. Obecnie w klasztorze mieszka sześć sióstr (cztery Francuzki i dwie Polki). Msze św. w dzień powszedni w grąblińskim kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych odprawiane są o godzinie 7.30, w niedzielę natomiast o godzinie 8.00.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium Licheń Stary

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama