Majówka w Loretto

Żeby spotkać się z Bogiem, warto oddalić się od zgiełku codzienności. Taką okazję stwarza doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca”, Wydawnictwa Sióstr Loretanek i Członków Rodziny Loretańskiej, która odbędzie się 12 maja.

Pielgrzymi już po raz dziesiąty wyruszą z różnych stron Polski do Loretto, by pokłonić się Czarnej Madonnie w Jej sanktuarium. Jak zwykle przybędą pieszo, autokarami, samochodami, samotnie i z całymi rodzinami bądź wspólnotami, bez względu pogodę – a na pewno będzie ciepło i słonecznie! – by powierzyć wszystkie swoje troski Tej, której zaufali.

Maryja Oblubienicą Ducha Świętego. Przesłanie tegorocznej pielgrzymki wpisuje się w hasło nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce: „Duch, który umacnia miłość”. Matka Boża, która we wszystkim poddana była Jego natchnieniom, jest na tej drodze pewną Przewodniczką.

Dlaczego Matka Boża Loretańska?

Fundatorem Loretto był bł. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek, które dziś opiekują się sanktuarium. To on niecałe 100 lat temu odnalazł to urokliwe miejsce pośrodku Puszczy Kamienieckiej, pokochał je i oddał pod opiekę Matki Bożej Loretańskiej. Miał do Niej szczególne nabożeństwo, za Jej wstawiennictwem został uzdrowiony i ku Jej czci założył zgromadzenie zakonne.

Ks. Ignacy był wrażliwy na ludzką krzywdę. Gdzie się pojawił, zakładał sierocińce, domy opieki dla bezdomnych, starszych, dla kobiet z ulicy. Oprócz tego postanowił umacniać ducha Polaków przez słowo pisane i został wydawcą prasy katolickiej.

Wśród licznych tytułów, które tworzył, był miesięcznik „Kółko Różańcowe”, przeznaczony dla wszystkich, którzy w modlitwie do Matki Bożej i różańcu szukali ratunku i umocnienia. Na jego łamach ks. Ignacy chciał rozpalać w sercach nadzieję i wiarę w pomoc Tej, która od wieków była i jest Królową Narodu Polskiego. Pismo to wychodzi nadal, choć pod zmienioną nazwą – jest to „Różaniec”, wydawany przez siostry loretanki. Przesłanie miesięcznika jest takie samo: przybliżać ludzi do Boga przez Maryję.

Jak to się zaczęło?

Pielgrzymka do Loretto ma już swoją tradycję. Po raz pierwszy odbyła się w 2009 r., podczas obchodów jubileuszu 100-lecia miesięcznika „Różaniec” i 10-lecia Rodziny Loretańskiej – wspólnoty powstałej przy Zgromadzeniu Sióstr Loretanek, która liczy dziś ok. 4 tys. członków. Od tego czasu czytelnicy pisma założonego przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, pracownicy utworzonego przez niego wydawnictwa oraz członkowie Rodziny Loretańskiej przyjeżdżają tu każdego roku, by oddać się pod opiekę Maryi Loretańskiej, Opiekunki rodzin i ogniska domowego.

Co w programie?

Loretto leży na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, 60 km od Warszawy, na trasie do Białegostoku. Nasze spotkanie rozpoczniemy o 9:30. Przywitamy Maryję Loretańską śpiewem Godzinek. Będzie konferencja i uwielbienie z Maryją połączone z modlitwą różańcową – poprowadzi je grupa ewangelizacyjna Holy Mary Team. Mszy świętej będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk. Przygotowujemy też atrakcyjne niespodzianki, które pozwolą nam się bliżej poznać i miło spędzić ze sobą czas. Spotkanie zakończymy wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00.

Zaproszeni są wszyscy

Choć jest to pielgrzymka czytelników „Różańca” i Rodziny Loretańskiej, zaproszeni są na nią wszyscy. Większe grupy zorganizowane prosimy zgłaszać w redakcji miesięcznika „Różaniec”: rozaniec@loretanki.pl, tel. 22 612 93 64. Pomoże to nam w lepszej organizacji wydarzenia, by każdy poczuł się jak w domu.

* **

„Pielgrzymi kochani, wy, którzy czytacie «Różaniec» i modlicie się na różańcu. Ja wiem, że to jest najkrótsza droga do Pana Boga – przez Maryję”. Słowa bp. Józefa Zawitkowskiego, którymi zwrócił się do przybyłych podczas pierwszej pielgrzymki w 2009 r., nie straciły swojej aktualności. Wiedzą o tym ludzie różańcowi, którzy poprzez tę modlitwę poznają lepiej Boga i doświadczają Jego opieki za pośrednictwem Maryi.

Źródło: Redakcja miesięcznika „Różaniec”, Wydawnictwo Sióstr Loretanek

www.rozaniec.eu

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama