Papież Franciszek już niedługo spotka się z wiernymi w Wilnie

W dniach 22-23 września 2018 roku Ojciec Święty przybędzie na Litwę, gdzie spotka się z wiernymi oraz przedstawicielami władz i hierarchami Kościoła litewskiego.

Zgromadzeni pielgrzymi z całego świata będą wspólnie modlić się m.in. przed obrazem Miłosiernego Jezusa Chrystusa oraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Jest to idealna okazja, aby poznać bogaty dorobek historyczny i sakralne dziedzictwo Litwy oraz doświadczyć niezapomnianych przeżyć.

Ze względu na walory religijne oraz bogatą historię Wilno stanowi jeden z najważniejszych punktów na duchowej mapie pielgrzymów. Corocznie na Litwę przybywa około 30 tys. pielgrzymów. Pod koniec XIV wieku kraj przyjmując wiarę chrześcijańską na stałe dołączył do listy krajów chrześcijańskich. Wydarzenie to trwale włączyło Litwę w krąg kultury i wartości chrześcijańskich, a wymiar duchowości i tradycji został nierozerwalnie wpisany w jej tożsamość. Wizyta papieża Franciszka jest więc idealnym momentem, aby poznać sakralne dziedzictwo Wilna.  

Święte miejsca Wilna

Odwiedzając Wilno koniecznie odwiedź kilka bardzo ważnych miejsc pielgrzymkowych. Ich mnogość i dorobek sakralno-historyczny, sprawiają, że Wilno stanowi obowiązkowy punkt pielgrzymów z różnych zakątków świata. Na ulicach Starego Miasta widoczne są głównie wyznania chrześcijańskie. Znajduje się tutaj kościół katolicki, cerkiew prawosławna, luterańska, greckokatolicka.

Co ciekawe, Wilno nazywane jest Miastem Miłosierdzia, ze względu na to, że to właśnie tutaj rozciąga się słynna Droga Miłosierdzia, wzdłuż której można zlokalizować między innymi: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z oryginałem obrazu Miłosiernego Jezusa Chrystusa, Dom Św. Faustyny, Kaplica Ostrobramska, Klasztor Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz Kościół Św. Ducha.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Jednym z najważniejszych miejsc Drogi Miłosierdzia jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie pielgrzymi mogą pomodlić się i zobaczyć słynny obraz Jezusa Chrystusa Zbawiciela. Słynący swoimi łaskami obraz według wizji św. Faustyny w 1934 roku został namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego w Wilnie. Pielgrzymi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mogą otrzymać błogosławieństwo Jezusa bowiem na obrazie Zbawiciel podniesioną prawą ręką błogosławi wszystkich wiernych, a lewą dotyka swojej szaty przy Najświętszym Sercu obdarzając łaskami, oczyszczając i inspirując życie w duszy.

Co jeszcze warto zobaczyć?


Będąc już w Wilnie warto odwiedzić również Dom Św. Faustyny. Apostołka Bożego Miłosierdzia - siostra Faustyna Kowalska, mieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.  Doznała tam wiele objawień Jezusa Chrystusa, przez które została poproszona o przekazanie światu przesłania o Bożym Miłosierdziu.

Ponadto będąc w Wilnie na mapie wycieczki nie może zabraknąć Ostrej Bramy. Ostra Brama jest dziś jednym z najważniejszych miejsc historycznych i religijnych w Wilnie. Nie tylko przy samej kaplicy, ale także na ulicy zlokalizowanej przy bramie, gromadzą się rzesze wierzących i turystów, którzy podziwiają widok obrazu Matki Boskiej Miłosierdzia.

Warto również odwiedzić Bazylikę katedralną biskupa Św. Stanisława i Św. Władysława w Wilnie – najważniejszą katolicką świątynię w całym kraju, symbol chrztu Litwy. Odwiedzający mogą także zobaczyć tutaj namalowaną w XIV wieku najstarszą litewską freskę, przedstawiającą ukrzyżowanie Chrystusa. Ponadto, dla wielbicieli sztuki w katedrze znajduje się jeden z najcenniejszych przykładów wczesnego baroku – kaplica Św. Kazimierza, w której chroniona jest trumna ze szczątkami Św. Kazimierza.

Papież Franciszek na Litwie

Wizyta Papieża Franciszka to wyjątkowy i podniosły moment dla każdego kraju. Ostatni raz Litwa gościła przedstawiciela Watykaniu Jana Pawła II w 1993 roku. Podczas tegorocznego, dwudniowego pobytu Ojciec Święty odwiedzi Ostrą Bramę oraz Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w Wilnie, gdzie spotka się z wiernymi. Zaplanowane i dedykowane jest również specjalne spotkanie Franciszka z młodymi na placu Katedralnym. Drugiego dnia wizyty na Litwie papież odprawi w Kownie Mszę Świętą w intencji mieszkańców Litwy. Ojciec Święty spotka się również z prezydent Litwy - Dalią Grybauskaitė, wiernymi, niepełnosprawnymi, zesłańcami i politycznymi więźniami, którzy ucierpieli w wyniku represji sowieckich oraz z przedstawicielami narodu żydowskiego, którzy przeżyli Holokaust. Ojciec Święty będzie uczestniczył także w spotkaniu z litewskimi przedstawicielami duchowymi. Wrześniowa wizyta na Litwie to jeden z elementów podróży Franciszka do krajów bałtyckich, podczas której pojedzie on także na Łotwę oraz do Estonii.

Pielgrzymie, przybądź więc do Wilna, aby doświadczyć Bożych Łask i Miłosierdzia! Podniosła duchowa atmosfera, żywa historia obecna na każdym kroku oraz tętniące życiem zabytkowe ulice Wilna sprawią, że będzie to dla Ciebie niezapomniany czas. A każdy kto podczas wizyty papieża zgłosi się do Informacji Turystycznej, zlokalizowanej przy ulicy Pilies, otrzyma specjalnie dedykowaną pieczątkę oraz nieodpłatną mapę turystyczną. 

Więcej informacji: vilnius-tourism.lt/pl

źródło: Joanna Bieniewicz, Biuro Prasowe / Karolina Limanówka, Intern, vilnius-tourism.lt/pl


Biuro prasowe:
Joanna Bieniewicz
24/7Communication Sp. z o.o.                           
ul. Świętojerska 5/7
00-236 Warszawa
tel.: 22 279 11 15
tel. kom: +48 501 041 408
joanna.bieniewicz@247.com.pl

Gintarė Kavaliūnaitė
Public relations manager
Go Vilnius | Official development agency
of the City of Vilnius
mob. +370 617 45202
email gintare.kavaliunaite@vilnius.lt

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama