Projekt „moviewam” na 40-lecie inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, przygotował cykl 40. wideokatechez pod hasłem „moviewam”, które są inspirowane nauczaniem papieża Polaka.

Na 40-lecie inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II Instytut organizuje szereg wydarzeń upamiętniających jego osobę i nauczanie. Projekt „moviewam” jest skierowany do ludzi młodych - licealistów, studentów, osób wkraczających w dorosłe życie, młodych małżeństw.  

Punktem wyjścia rozważań jest papieskie nauczanie ale nie zmierzające do refleksji o naturze teologicznej, tylko przeniesione na grunt spraw codziennych. Katechezy głosi ks. Łukasz Piórkowski - kapłan archidiecezji krakowskiej, coach i trener, katecheta dzieci i młodzieży, duszpasterz w Sanktuarium św. Jana Pawła II, przez kilka lat prowadzący telewizyjny program dla dzieci „Ziarno”.

Duchowny czerpiąc z życia i wartości bliskich Janowi Pawłowi II, zestawia je z problemami dzisiejszych młodych ludzi, pokazując z jednej strony myślowe pułapki, schematy zachowań i reakcji, a z drugiej przestrzegając przed ignorowaniem sfery duchowej, która w ostateczności jest lekiem na każde życiowe niepowodzenie. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się m.in. miłość w związkach, moda na sukces, jak być sobą, wierność, odwaga czy dojrzałość.

- Nasza propozycja ma budzić do refleksji i osobistego zaangażowania. Nie chcemy mówić co jest słuszne, a co nie, chcemy przedstawić paletę rozsądnych i pogłębionych poglądów, dla których inspiracją jest życie i nauczanie Jana Pawła II - wyjaśnia ks. Piórkowski.

Mottem projektu są słowa: „Mówię do wszystkich, ale chciałbym, aby każdy słuchał mnie tak, jak gdyby moje słowa były zwrócone tylko do niego...”. Projekt „moviewam” będzie dostępny na profilu facebook „moviewam”, stronie Instytutu Dialogu Międzykulturowego (www.idmjp2.pl) oraz portalu franciszkanska3.pl. Premiera cyklu odbędzie się 1 października. Kolejne odcinki będą pojawiać się w odstępach tygodniowych.

***

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

luk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao