Spotkania chrześcijańsko-żydowskie poświęcone chasydyzmowi już wkrótce w Kielcach

Już niebawem VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, które będą poświęcone chasydyzmowi - mistycznemu ruchowi żydowskiemu.

VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, które odbędą się w dniach 25-30 listopada w Kielcach, będą poświęcone chasydyzmowi - mistycznemu ruchowi żydowskiemu, który rozwijał się głównie na terenach Rzeczpospolitej od XVIII wieku. Organizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

W niedzielę 25 listopada o godz. 15.00 w kamienicy przy ulicy Planty 7 zorganizowany zostanie wernisaż wystawy zdjęć Agnieszki Traczewskiej, prezentujących postaci chasydów z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa czy Leżajska. Odbędzie też spotkanie z prof. Marcinem Wodzińskim na temat albumu „Historyczny atlas chasydyzmu".

W poniedziałek, 26 listopada o godz. 18.00, ks. prof. Alfred Wierzbicki opowiadał będzie na temat swojej nowej książki pt. „Kruche dziedzictwo Jana Pawła II od nowa".

We wtorek, 27 listopada o godz. 18.00, zorganizowane zostanie w spotkanie tisz (jid. stół) - w tradycji żydowskiej jest to radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole. Podczas posiłku nauczyciel chasydzki, znany żydowski kantor i działacz Symcha Keller, wygłosi naukę i prowadzi śpiew.

Rekolekcje chanukowo-adwentowe zorganizowane zostaną 28 listopada o godz. 18.00 w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Planty 7. Głosić je będą wspólnie: rabin Stanisław Wojciechowicz z warszawskiej synagogi postępowej Ec Chaim i ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie. W czwartek, 29 listopada o godz. 19.00, w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej 54 obaj duchowni poprowadzą nabożeństwo biblijne.

W piątek 30 listopada o godz. 18.00 wyświetlony zostanie film reż. Joanny Dylewskiej pt. „Polin. Okruchy Pamięci", ukazujący świat przedwojennych sztetli. Po projekcji dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, opowie o kieleckich tradycjach chasydzkich.

VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie są współfinansowane przez Urząd Miasta Kielce. Wszystkie wydarzenia, oprócz nabożeństwa, będą miały miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7.

apis / Kielce

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama