W sobotę rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski

Pielgrzymi z różnych zakątków kraju będą się modlić w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie w sobotę rozpoczyna Wielki Odpust.

„Ten rok jest szczególny dla Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i naszej Ojczyzny. Obchodzimy jubileusz 125-lecia przybycia redemptorystów do Tuchowa i setną rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Te rocznice będziemy akcentować podczas odpustu” – mówi kustosz sanktuarium o. Bogusław Augustowski.

„Służebnico Ducha Świętego wspieraj nas” - pod takim hasłem do 8 lipca będzie obchodzony Wielki Odpust Tuchowski. Rozpocznie się on 30 czerwca, Mszą św. o godz. 18.00. Do sanktuarium przybędzie wtedy pielgrzymka strażaków, policjantów i orkiestr dętych.

Ojcowie redemptoryści, którzy opiekują się sanktuarium zaplanowali Msze św., koncerty, czuwanie nocne i liczne nabożeństwa.

W kolejnych dniach w Tuchowie będą modlić się m.in. kapłani przeżywający jubileusze, osoby konsekrowane, samorządowcy, kierowcy, chorzy. Będą też pielgrzymki emerytów, rolników, nauczycieli, ministrantów i lektorów, służby zdrowia, kolejarzy, dzieci, leśników, osób pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców.

3 lipca o godz. 18.30 odbędzie się po raz pierwszy pielgrzymka matek w stanie błogosławionym i małżeństw pragnących potomstwa. „Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Dziś wiele małżeństw boryka się z problemem bezpłodności” – dodaje kustosz.

Przed obrazem będą się również modlić przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, m.in. Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcji Katolickiej, Grupy Modlitewne Ojca Pio, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kościoła Domowego, Rycerstwa Niepokalanej, Róż Różańcowych oraz Przyjaciele Radia Maryja.

Codziennie w programie odpustu znajdą się modlitwy o powołania, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec na dróżkach różańcowych, Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym, nieszpory Maryjne oraz wieczory maryjne, czyli koncerty orkiestr i chórów. 6 lipca zaplanowano czuwanie nocne dla młodzieży od godz. 20.00 do 23.00.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, pielgrzymi będą mogli zwiedzać muzeum misyjne, sanktuaryjne i etnograficzne. Co roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki i mnóstwo zabawek.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

eb / Tuchów

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama