Wesele Wesel u Matki Boskiej Ludźmierskiej - w darze dla Polski Niepodległej

W dniach 26-29 lipca 2018 w Ludźmierzu odbędzie się XXIV Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe.

Ks. Władysław Zązel oraz Stowarzyszenie Wesele Wesel uprzejmie informują, że XXIV Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe odbędzie się w dniach 26-29.7.2018 w Ludźmierzu. Program oraz formularz rejestracyjny są dostępne na stronie www.weselewesel.pl.


Czcigodni Małżonkowie, którzy mieliście wesela bezalkoholowe!

Jesteście dumą i nadzieją polskiego społeczeństwa. Szczególnie trzeba to podkreślić w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To postawa właśnie takich ludzi jak Wy, nie poddających się alkoholowemu terrorowi tamtych czasów była głównym filarem wyzwolenia naszego kraju spod okupacji przez zaborców. Świadectwo Waszego życia jest niezwykle ważne także w czasach współczesnych. Zarówno dla Waszych dzieci jak i dla całego Narodu. Dlatego zapraszamy Was jak najserdeczniej do wzięcia udziału w tegorocznym Weselu Wesel, do dania świadectwa słowem jak i obecnością, że ślub bez alkoholu nie tylko jest możliwy, ale i daje osobistą satysfakcję.

Położony w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej niedaleko Nowego Targu Ludźmierz to stolica Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala. Ludźmierskie sanktuarium gościło już raz Wesele Wesel - w roku Pańskim 2003. Już wtedy zauroczył wielu nie tylko ten piękny kościółek, podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej, z łaskami słynącą figurą z XIV w Matki Boskiej, ale też droga krzyżowa w plenerze czy też ogródek różańcowy. Miejscem konferencji był wówczas Dom Związku Podhalan, który to Związek od zarania swego istnienia prowadził intensywną działalność trzeźwościową wśród mieszkańców ziem górskich.

Powszechność wesel bezalkoholowych to sposób na rozwiązanie licznych problemów społecznych i gospodarczych w Polsce. 150.000.000.000 zł kosztują polską gospodarkę co roku straty z tytułu konsumpcji alkoholu: zabici, ranni, inwalidzi, wdowy i sieroty, zniszczone mienie, kradzieże, napady, wypadki. Wesela bezalkoholowe, promując trzeźwość, przyniosą gospodarce oszczędności skali połowy budżetu państwa.

Promocją idei wesel bezalkoholowych w Polsce od dwudziestolecia zajmuje się ruch Wesele Wesel. Spotkania Wesela Wesel mają formę kilkudniowego wesela na wzór staropolski - prócz całonocnego bezalkoholowego balu weselnego uczestnicy oglądają sztuki teatralne, występy zespołów ludowych, słuchają koncertów współczesnej muzyki, uczestniczą w wykładach, prelekcjach, warsztatach. Dla dzieci i młodzieży organizowane są warsztaty dobrej zabawy.

Wesele Wesel to spotkanie z regionalną kulturą. Koncertowało dla nas kilkanaście zespołów tanecznych, grup wokalnych i orkiestr m.in. „Grojcowianie” z Podhala, „Kujawianie” z Bydgoszczy, „Świerczkowiacy” z Tarnowa, „Sami swoi” z Tarnowa, „Promyczki Dobra” ze Starego Sącza, „Szlachta” z Łomży, zespoły kurpiowskie z Kadzidła i Myszyńca, Zespoły ludowe ziemi krośnieńskiej, „Drzewiczanie” z Gminy Drzewica oraz „Kozenianka” z Kozenina, a także Magda Anioł z zespołem, Antonina Krzysztoń, Viola Brzezińska i zespół 'New Day', Jarosław Wajk, Jan Budziaszek, zespół Deus Meus, młodzieżowa orkiestra dęta z Dębicy, góralska orkiestra dęta ze Skomielnej Czarnej oraz grupa teatralna ze Skomielnej Białej.

Inicjatywa Wesela Wesel cieszy się poparciem władz kościelnych wszystkich szczebli. Listy z wyrazami uznania kierowali do uczestników Papieże: Święty Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Także ś.p. Prymas Polski ks. abp Józef Kardynał Glemp. Słowo głosili kardynałowie (w tym z Kurii Rzymskiej), arcybiskupi, biskupi, księża, bracia i siostry zakonne.

Inicjatorem i duszpasterzem spotkań Wesela Wesel jest ks. prałat Władysław Zązel, proboszcz z Kamesznicy, kapelan Związku Podhalan, członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski d/s Apostolstwa Trzeźwości.


Drodzy małżonkowie! Jeszcze raz zapraszamy do udziału w XXIV Ogólnopolskim Spotkaniu Małżeństw Wesele Wesel - Ludźmierz 2018, aby się dzielić rodzinną radością płynącą z życia w trzeźwości.


źródło: Stowarzyszenie Wesele Wesel

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama