Czy trąd w XXI wieku jest wciąż problemem?

Polska Fundacja dla Afryki wraz z PMPG Polskie Media SA, Kinem Paradox, i Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana zapraszają na darmowy pokaz filmu „Yomeddine. Podróż życia”.

Pokaz odbędzie się w niedzielę, 14 lipca o godz. 17:00 w Kinie Paradox przy ul. Krupniczej 38 w Krakowie.  Po projekcji filmu będzie miała miejsce dyskusja z ekspertami od walki z trądem.

Najpierw pojawiają się przebarwienia skóry, które zmieniają się w zgrubienia. Kolejno następuje lokalny paraliż – chory traci czucie i nie czuje bólu. Lekarze mówią, że gdyby chory czuł ból rozkładającego się ciała, to najprawdopodobniej wpadłby w obłęd. Trąd jest groźny z powodu biedy. W wioskach na Madagaskarze nie ma lekarzy, czasami trzeba do nich iść czy jechać wozem zaprzężonym w byki kilkadziesiąt kilometrów. Chory nie może pracować, więc nie stać go ani na leki ani na lekarza z miasta. I mimo że antybiotyki leczące trąd kosztują kilkadziesiąt dolarów, na Madagaskarze wciąż chorzy tracą kończyny, a nawet umierają na tę chorobę. I tak jak w średniowieczu traktuje się ich jak… trędowatych.

Polska Fundacja dla Afryki (pomocafryce.pl) angażuje się w pomoc osobom chorym na trąd poprzez misje medyczne oraz budowę wiosek, w których kilkadziesiąt osób chorych otrzyma mieszkanie i pomoc medyczną. W niedzielę, 14 lipca o godz. 17:00 zaprasza wraz z PMPG Polskie Media SA, Kinem Paradox, i Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana na darmowy pokaz filmu „Yomeddine. Podróż życia”, a po jego projekcji – na dyskusję z ekspertami od walki z trądem.

W dyskusji wezmą udział: dr Lidia Stopyra – kierowniczka misji medycznej na Madagaskarze, która opowie o wyzwaniach walki z trądem, Katarzyna Urban, Mateusz Gurbiel z Polskiej Fundacji dla Afryki, którzy opowiedzą o budowie wiosek dla osób trędowatych.

Opis filmu (materiał dystrybutora):

“Yomeddine” oznacza w języku arabskim “Dzień Sądu”. Fragmentem, który najbardziej nawiązuje do tego pojęcia, jest scena wschodu słońca pod mostem, gdzie Rayes mówi Beshayowi, że “na Yomeddine, wszyscy będziemy równi”. Wyleczony z trądu kopt Rayes i przygarnięty przez niego sierota Beshay po raz pierwszy opuszczają granicę kolonii trędowatych i ze skromnym dobytkiem przytroczonym do grzbietu osła wyruszają w podróż przez Egipt, by odnaleźć to, co zostało z ich korzeni, z ich rodzin. Konfrontują świat ze wszystkimi jego smutkami, trudnościami i chwilami łaski, w poszukiwaniu rodziny, swojego miejsca na świecie, odrobiny człowieczeństwa.

Darmowe wejściówki dostępne w Kinie pod telefonem: 12 43 00 015, mailowo: info@kinoparadox.pl oraz w siedzibie Kina.

Więcej informacji: Mateusz Gurbiel, 791 997 649

Możesz pomóc.

Katarzyna Urban | Polska Fundacja dla Afryki

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama