Jasna Góra: Kongres i Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

W najbliższą sobotę, 28 września na Jasnej Górze odbędzie się Kongres Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a następnego dnia 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

W tym roku świętujemy 40. rocznicę powstania Krucjaty, która została podjęta przez czcigodnego sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jako odpowiedź na apel św. Jana Pawła II wypowiedziany w czasie audiencji pożegnalnej dla Polaków: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”. Proklamacja Krucjaty nastąpiła 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

W ramach Kongresu zostanie między innymi podjęta tematyka głoszenia „Ewangelii Wyzwolenia” oraz próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób pracować z ludźmi młodymi? Będzie także okazja do rozważenia tematyki dotyczącej mechanizmów różnych uzależnień oraz jak słuchać, towarzyszyć, rozeznawać i jednać z Kościołem.

Z kolei poprzez pracę w małych grupach uczestnicy podejmą następującą problematykę: udział KWC w Narodowym Programie Trzeźwości; media w służbie KWC; Ewangelia Wyzwolenia w parafii; KWC w przestrzeni publicznej; zaangażowanie kandydatów i członków KWC; indywidualne wsparcie osób potrzebujących pomocy; KWC w wychowaniu młodzieży; KWC w Ruchu Światło-Życie.

Sobotniej Eucharystii będzie przewodniczył bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Niedzielna pielgrzymka KWC rozpocznie się spotkaniem w auli Jana Pawła II, a następnie będzie celebrowana Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu przez bpa Krzysztofa Włodarczyka, Delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie. O godz. 15.00 odbędzie się droga krzyżowa na wałach jasnogórskich.

K i P Maciejewscy / Częstochowa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao