NIE pedofilii, NIE oczernianiu kapłanów - akcja młodzieży!

Od 11 do 19 czerwca trwać będzie nowenna przebłagalna za zło pedofilii w Kościele i jej ukrywanie. Inicjatorami modlitewnej akcji jest młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej.

„Będziemy się modlić za ofiary i za kapłanów, tych, którzy są przyczyną zgorszenia i tych, którzy nic nie zawinili, a dziś są oczerniani i nazywani pedofilami” – mówią.

Sami o sobie piszą, że są świeckimi członkami Kościoła, którzy nie zgadzają się na grzech pedofilii w Kościele, na jej ukrywanie, ale też na manipulację, która krzywdzi kapłanów, wypaczając ich wizerunek i sugerując, że „kapłan równa się pedofil”.

„Nasza akcja zrodziła się z bólu i cierpienia, ale i ze złości po obejrzeniu filmu braci Sekielskich" – mówi Paweł Kmiecikowski, jeden z organizatorów modlitewnego maratonu.

„Odczuwaliśmy ból i cierpienie, bo takiego oblicza Kościoła nie znaliśmy, bo czuliśmy się zdradzeni. Z drugiej strony odczuwaliśmy cierpienie  i złość, bo przecież żyjąc w Kościele, znając wielu księży, tak wiele im zawdzięczając wiemy, że nie jest to obraz pełny i prawdziwy. Mieliśmy poczucie niesprawiedliwości, że wszyscy księża są teraz wrzucani do jednego worka, są oczerniani, nazywani pedofilami, krętaczami. To generalizowanie, a generalizowanie jest zawsze kłamstwem” – podkreśla Paweł. I dodaje: 

„Boli to, co zobaczyliśmy w filmie, boli, że przez to, że problem pedofilii w Kościele jest marginalny zapomnieliśmy, że jest on rzeczywisty. A dziś, gdy pokazano, że jest rzeczywisty, zapomina się o tym, że jest on marginalny. Nie chcemy wypierać tego, co zobaczyliśmy, wręcz przeciwnie. Nie zgadzamy się na pedofilię, na jej ukrywanie, ale nie zgadzamy się też na manipulację, która sugeruje, że każdy kapłan to pedofil” – tłumaczy Paweł Kmiecikowski.

Akcja zrodziła się z rozmów i komentarzy w gronie znajomych. Po tym, jak wiele emocji wzbudził film braci Sekielskich kilkoro młodych stwierdziło, że nie można milczeć, że trzeba działać. Nagrali film, który na YouTube ma już prawie 10 tysięcy wyświetleń. Uruchomili też stronę internetową, gdzie krótko wyjaśniają ideę i sens swojej inicjatywy i gdzie publikowane będą świadectwa nadsyłane przez ludzi, a pokazujące piękno i dobro kapłańskiej posługi. Paweł czyta je wszystkie i przyznaje, że najczęściej chodzi o drobne, czasami niezauważalne gesty, które zmieniają ludzkie życie.

„Świeccy mają dziś w tej sprawie wiele do powiedzenia. Księża się teraz sami nie obronią. Chcemy, by w świat poszedł piękny wizerunek kapłaństwa, ten którego my na co dzień doświadczamy. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w naszą nowennę. To ma być inicjatywa oddolna, od świeckich. Zależy nam na tym, żeby to właśnie świeccy zgłosili się do swojego proboszcza z propozycją, by ta nowenna odbywała się także w ich kościele” – tłumaczy Paweł Kmiecikowski.

Nowenna rozpocznie się 11 czerwca i potrwa do 19 czerwca. Odbywać się będzie w kilku intencjach: jako modlitwa przebłagalna za grzech pedofilii w Kościele i za grzech jej ukrywania, jako modlitwa za ofiary z prośbą o uzdrowienie ich ze skutków traumatycznych przeżyć z dzieciństwa oraz za kapłanów – tych dobrych, którzy są teraz oczerniani oraz księży-pedofilów, którzy stali się przyczyną zgorszenia. W tej intencji trwać będzie także 13 czerwca adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi będą również prosić Boga o świętych kapłanów.

„Chcemy pokazać naszą troskę o Kościół jako wspólnotę, ale i jako instytucję, bo zależy nam na prawdzie, zależy nam, by dojść do niej najmocniej jak się da. Dlaczego? Bo zależy nam, żeby nasz Kościół istniał, żeby u nas, w Polsce, nie skończyło się tak, jak np. w Stanach Zjednoczonych czy w Irlandii, gdzie Kościół jest w odwrocie, a księża nie zakładają sutann, bo się po prostu boją. Wierzymy, że ludzie, którzy naprawdę kochają Kościół zaangażują się w naszą akcję, bo wiedzą, że modlitwa jest potężną siłą” – mówi Jakub Kmiecikowski.

Zwraca się też w kilku słowach do księży.

„Kapłanom, zwłaszcza tym młodym, którzy zostali wrzuceni na głęboką wodę, chciałbym powiedzieć, żeby się nie zrażali, żeby nie wątpili, że mają wsparcie nas świeckich, zwłaszcza nas młodych”.

Młodzież nazwała swoją inicjatywę „To nasza wspólna sprawa”. Szczegóły można znaleźć na stronie www.tnws.pl. Inicjatywę można znaleźć na Facebooku. Do młodzieży z archidiecezji gnieźnieńskiej przyłączyło się już 11 diecezji.

bgk / Gniezno

Wydarzenie 9 DNI MIŁOŚCI na Facebooku >>

« 1 »

reklama

reklama

reklama