Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej – Roman Perucki

Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, profesor Roman Perucki w najbliższą niedzielę, 7 lipca zagra na licheńskich organach.

Koncert w ramach Pierwszego Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej odbędzie się w bazylice o godzinie 14.30.

W ubiegłą niedzielę w Licheniu rozpoczął się Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej odbywający się po raz pierwszy w historii. Słuchacze zgromadzeni w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej wysłuchali koncertu profesora Andrzeja Chorosińskiego. Był to pierwszy spośród  dziewięciu koncertów zaplanowanych na kolejne wakacyjne niedziele.

7 lipca o godzinie 14.30 na największych organach w Polsce zagra prof. zw. dr hab. Roman Perucki z Gdańska. Inicjator powstania Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego zaprezentuje na licheńskim instrumencie m. in.: Fantazję g-dur (BWV 572) Johanna Sebastiana Bacha, Chorał In Dich hab ich gehoffet Herr Daniela Magnusa Gronau, VII Symfonię organową –Disputa Feliksa Nowowiejskiego, Preludia Maryjne Juliusza Łuciuka.

Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Od roku 1997 profesor gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 prorektor ds. artystycznych). Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha” oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Juror wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska).

W swoim dorobku ma ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA.

Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.

Pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej, a od 1999 roku prezes Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. W swoim dorobku posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice , przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II, oraz Order św. Sylwestra , nadany przez papieża Benedykta XVI. W roku 2005 uzyskał złotą odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2007 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Terminarz pozostałych koncertów:

14.07 - Bernhard Gfrerer (Salzburg)

21.07 - Jan Van Mol (Antwerpia)

28.07 - Marek Stefański (Kraków)

4.08 - Jean-Christophe Geiser (Lozanna)

11.08 - Samuel Kummer (Drezno)

18.08 - Władysław Szymański (Katowice)

25.08 - Christophe Mantoux (Paryż)


Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama