Powołania: list pasterski, inicjatywy kleryków i wspólna modlitwa Kościoła

Specjalny list metropolity warszawskiego, inicjatywy kleryków oraz wspólna modlitwa całej archidiecezji - w najbliższą niedzielę 12 maja, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, w Kościele rozpocznie się Tydzień Modlitw o Powołania.

Dzień wcześniej 14 alumnów przyjmie w Warszawie święcenia diakonatu.

Troska o powołania powinna być sprawą całej archidiecezji – zwraca uwagę kard. Kazimierz Nycz w liście, który zostanie odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach. Przypomina w nim, że podstawą wszystkich powołań szczegółowych – od małżeństwa i rodziny, przez pracę zawodową, aż do powołania kapłańskiego i życia konsekrowanego jest miłość i  “zdolność bycia dla innych”.

“Czas wyżu demograficznego w latach osiemdziesiątych, połączony z pontyfikatem Jana Pawła II, niestety niebezpiecznie nas uśpił i uspokoił. Powołań było wiele, zarówno w diecezjach, jak i w zakonach. Dziś trzeba pokornie wrócić do wielkiej modlitwy o powołania i do szukania nowych form duszpasterstwa powołaniowego” – zauważa metropolita warszawski.

Do wszystkich diecezjan zwraca się “z gorącym apelem o wielką troskę o powołania kapłańskie i zakonne, męskie i żeńskie”. Jako sprawę “ważną i pilną” kładzie na sercu wszystkim wiernym, całym parafiom, ruchom kościelnym i stowarzyszeniom, dlatego od niedzieli prosi o stałą i regularną praktykę modlitwy o powołania.

“Rodzice, módlcie się z Waszymi dziećmi o rozeznawanie i odkrywanie ich powołań do małżeństwa, do pracy, a może także kapłaństwa. W tej modlitwie chodzi przecież o ich dobro oraz dobro Kościoła i ludzkiej społeczności” – podkreśla metropolita warszawski.

Duszpasterzy zachęca, by wraz ze świeckimi animatorami w parafiach stwarzali młodym nowe możliwości rozeznawania przyszłości pod kątem życiowego powołania. Księży i kleryków prosi o świadectwo dobrego życia.

Pełny tekst listu jest do pobrania na stronie archwwa.pl >>

“Idź odbuduj mój Kościół” – inicjatywy kleryków

Specjalnie na Niedzielę Dobrego Pasterza warszawscy seminarzyści przygotowali powołaniowy plakat, który trafi do wszystkich parafii archidiecezji warszawskiej. Akcja ma również wymiar internetowy, klerycy uruchomili specjalny serwis rozeznaj.pl. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na kwestię życiowego powołania i zachęcić do modlitwy.

Zaprojektowany przez kleryków plakat przedstawia wnętrze spalonej katedry Notre Dame a na nim słowa: „Idź i odbuduj mój Kościół”, które Jezus miał wypowiedzieć do św. Franciszka z Asyżu. – Uznaliśmy, że połączenie tych elementów może być intrygujące także dla osób, które nie myślą wcale o powołaniu – mówi kleryk Przemysław Kocik z IV roku.

– Zachęcamy nie tylko do tego, żeby wstąpić do seminarium i w ten sposób „odbudowywać Kościół” ale też by zastanowić się, „jak wygląda moja wiara i jak swoją wiarą mogę budować Kościół”. Chodziło nam o to, żeby młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie, zachęcić do zastanowienia się nad tym, co faktycznie chcą w swoim życiu robić, by nie bali się podejmowania trudnych decyzji

– Może to będzie dla kogoś pierwszy impuls do nawiązania kontaktu z seminarium, albo do rozmowy z jakimś ojcem duchownym? Może do przyjazdu na rekolekcje powołaniowe? Może do zgłoszenia się na wstępną rekrutację? Samo zgłoszenie się nie oznacza przecież, że ktoś od razu zostanie księdzem. Zarówno formacja jak i rozeznawanie powołania ma wiele etapów. My chcemy zachęcić do wykonania pierwszego kroku. Do znalezienia w sobie tej odwagi, którą Pan Bóg daje, dając powołanie – wyjaśnia kleryk  Adam Wątróbski.

W tym celu klerycy uruchomili też stronę internetową rozeznaj.pl, gdzie można m.in. obejrzeć przygotowany przez ich starszych kolegów dynamicznie zmontowany filmik wideo pt. „Obietnica” (tylko na You Tubie miał on ponad 90 tys. wyświetleń). Na stronie znaleźć można także modlitwy o powołania, materiały nt. rozeznawania i inne.

Nowi diakoni

Czternastu kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie w najbliższą sobotę 11 maja o godz. 16.00 w kościele seminaryjnym przyjmie święcenia diakonatu z rąk kard. Kazimierza Nycza.

Przyszli diakoni są obecnie na rekolekcjach, a pozostali w seminarium klerycy modlą się za nich w ramach specjalnej nowenny przed święceniami. Codziennie, przez 9 dni, do soboty 11 maja, imiona czternastu mających przyjąć święcenia wymieniane są podczas modlitwy nowennowej.

Tekst modlitwy do pobrania na stronie archwwa.pl >>

Kim są kandydaci do święceń?

Dariusz Tomasz Deputat z parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, 29 lat. Z wykształcenia magister historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz historii lubi geocaching i długie spacery.

Łukasz Gałązka – pochodzi z parafii św. Stefana w Warszawie, 37 lat Wcześniej studiował na Politechnice Warszawskiej i kilka lat pracował w bankowości.

Konrad Jasiński z parafii św. Mikołaja BM w Tarczynie, 24 lata.

Wojciech Kasprzyk – 30 lat, studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i w Szkole Głównej Handlowej. Pochodzi ze Skarżyska Kamiennej, a do seminarium przyszedł z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Warszawie. Pasjonat gór i sportu.

Mateusz Kozioł – pochodzi z parafii Wszystkich Świętych w Chorzelowie (diec. tarnowska), ma 27 lat. W czasie szóstego roku praktyki odbywał w parafii św. Jana Kantego na Sadach Żoliborskich.

Grzegorz Perzyna – 31 lat. Pochodzi z parafii św. Mikołaja BM w Tarczynie. Magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Absolwent SGGW w Warszawie. Po studiach pracował w branży spożywczej.

Łukasz Waldemar Pietraszek – 30 lat, wykształcenie techniczne, studiował filozofię na UKSW, pracował w branży motoryzacyjnej.

Piotr Sokołowski z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku, 29 lat. Przed wstąpieniem do Seminarium ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, a później służył w Mazowieckim Oddziale Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Maciej Józef Szkopiński – 24 lata, absolwent XXVII LO im. T. Czackiego w Warszawie. Do seminarium wstąpił zaraz po maturze. Pochodzi z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty – Warszawa Ursus-Gołąbki.

Marcin Szyłejko – 36 lat, pochodzi z parafii św. Wojciecha w Przasnyszu (diecezja płocka). Z wykształcenia magister administracji.

Wojciech Turek – z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, niespełna 24 lata. Do seminarium wstąpił po maturze. Przed seminarium przez wiele lat związany z wareckim środowiskiem harcerskim. Interesuje się liturgią, starodrukami oraz muzyką jazzową.

Paweł Wojciechowski, warszawiak z urodzenia,  chrześcijanin z powołania, fan papieża Franciszka, podróżnik z zamiłowania, Były student geologii, obecny parafianin kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na staromiejskim Przyrynku.

Andrzej Wolski z parafii św. Stanisława Kostki, 33 lata. Z wykształcenia inżynier elektryk.

Artur Wronek z parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, 27 lat. Przed seminarium studiował technologię chemiczną na Politechnice Warszawskiej

Tydzień Modlitw o Powołania w Warszawie

W niedzielę 12 maja warszawskich seminarzystów będzie można spotkać w różnych parafiach. Do południa będą służyć podczas Mszy świętych, dzielić się swoim świadectwem odkrywania powołania. Spotkania z klerykami w parafiach to także okazja do zadania im pytań np. o to, jak wygląda codzienne życie w seminarium, jak przygotowują się do kapłaństwa itp. Zwykle parafianie zapraszają seminarzystów do swoich domów na niedzielny obiad i rozmowy są kontynuowane przy stole.

Ponadto w Tygodniu Modlitw o Powołania – 12-18 maja – obie warszawskie diecezje zapraszają do udziału w modlitwie i spotkaniach nt. powołań. Wśród propozycji są m.in. 13 maja w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie-Niedźwiadku – Msza pod przewodnictwem krajowego duszpasterza rodzin i procesja różańcowa w intencji powołań, 14 maja w kościele św. Jakuba na Ochocie – modlitwa o powołania wraz z DA “Woda Życia”, a 16 maja modlitwie o powołania w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Program wydarzeń Tygodnia jest do pobrania na stronie archwwa.pl >>


źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej, archwwa.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao