reklama

Przystanek Emaus 2019

22 kwietnia (poniedziałek) w godzinach od 9.00 do 17.00 w Krakowie będzie trwał Przystanek Emaus.

Cały ten obchód Emausu kończy się na tem: zejdzie się tłum ludzi, znajomi połączą się w małe gromadki pod kaplicą świętej Małgorzaty, każdy stanie, przejdzie się po wzgórzu, otworzy gębę, przypatrzy się snującym się tłumom i tak jak przyszedł, nie wiedzieć po co, z niczem też powraca do domu.

Tak o Emausie pisał w 1841 roku krakowski kronikarz Ambroży Grabowski. Aby zmienić nieco takie postrzeganie emausowego odpustu Muzeum Krakowa od kilku już lat organizuje „Przystanek Emaus”, wiosenne święto Domu Zwierzynieckiego. W Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia, w godzinach od 9.00 do 17.00 zapraszamy na ulicę Królowej Jadwigi 41, gdzie przypomnimy, jak kiedyś wyglądał Emaus. Będzie można zobaczyć stare fotografie ukazujące Emaus sprzed stu laty, odbędą się także pokazy dawnego rękodzieła. Przedstawimy również tegorocznych laureatów konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe, odbywającego się w czasie Emausu już po raz szósty. Drzewka zostaną pokazane na pokonkursowej wystawie w Domu Zwierzynieckim, gdzie każdy zwiedzający będzie mógł oddać swój głos na najpiękniejsze. Dzieci zapraszamy tego dnia na warsztaty, w trakcie których wykonają proste odpustowe zabawki, zaś dorosłych – na zwiedzanie wystawy czasowej Przedmieszczanin oraz na pokonkursową wystawę Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. A w naszym wiosennym ogrodzie będzie można odpocząć w cieniu drzew i podpatrzyć, jak artyści rękodzielnicy wykonują niezwykłe przedmioty, a także nabyć wyroby rzemiosła artystycznego wprost od ich twórców. Tradycyjnie będzie można także zakupić wydawnictwa muzealne w promocyjnej cenie zarówno w oddziałowym sklepiku, jak i na muzealnym kramie przy klasztorze Norbertanek. Na wszystkie wydarzenia i wystawy w Domu Zwierzynieckim tego dnia obowiązuje wstęp wolny!

Program tegorocznego „Przystanku Emaus”:

9.00–17.00 – zwiedzanie wystaw: Przedmieszczanin oraz plenerowej wystawy fotografii Emaus na Zwierzyńcu

9.00–17.00 – wystawa konkursowych drzewek emausowych i głosowanie publiczności 

Pokazy rzemiosła artystycznego w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego:

10.00–15.00 – stragan twórcy tradycyjnych drewnianych zabawek emausowych (Tadeusz Leśniak)

10.00–13.00 – stragan krakowskich koronkarek (Barbara Toffel i Anna Krzanik)

12.00–15.00 – stragan z wyrobami filcowymi (Krystyna Drożdżowska)

10.00–15.00 – Zabawka emausowa – warsztaty dla dzieci

12.00 – ogłoszenie wyników VI Konkursu na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe i wręczenie nagród

VI Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe

W tym roku już po raz szósty Muzeum organizuje Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Konkurs realizowany jest w czterech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat), dorośli (powyżej 18 lat) oraz całe rodziny. W tym roku po raz pierwszy przyznamy również nagrodę w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Jury wybierze najpiękniejsze drzewka, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus w Domu Zwierzynieckim, w Poniedziałek Wielkanocny 22 kwietnia 2019 roku o godzinie 12.00. Dodatkowo każdy z naszych gości będzie mógł w Poniedziałek Wielkanocny oddać głos na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają specjalną Nagrodę Publiczności.

Tegoroczne drzewka emausowe będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w Domu Zwierzynieckim od 22 kwietnia do 12 maja.

Kinga Śliwa
Dział Promocji i Marketingu
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama