Ratowo: warsztaty o roli pszczół w Ostoi św. Antoniego

W Ostoi św. Antoniego, działającej przy Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie w diecezji płockiej 1 września odbędą się warsztaty poświęcone roli pszczół.

Będzie to swego rodzaju odpowiedź na encyklikę „Laudato si” papieża Franciszka, zachęcającego do troski o środowisko naturalne.

O kluczowej roli pszczół i innych zapylaczy w rolnictwie, a także o dzikich ekosystemach będzie mówiła w Ratowie w niedzielę 1 września o godz. 10.30 Halina Świstak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku, doktor nauk przyrodniczych w zakresie rolnictwa a zarazem doświadczony pszczelarz. Osoby, które wcześniej chciałyby wziąć udział w niedzielnej Mszy św., mają taka możliwość przed warsztatami, o godz. 9.30.

- W trakcie warsztatów poruszone zostaną m.in. zagadnienia związane z prawidłowym funkcjonowaniem ekosystemów, co byłoby niemożliwe bez pszczół. Miód wytwarzany przez pszczoły pojawia się wielokrotnie na kartach Biblii jako symbol dobrobytu oraz nagrody, którą człowiek sprawiedliwy otrzymuje od Boga. Bez pszczół nie można istnieć. Najważniejsze zadanie, które pszczoły otrzymały od Stwórcy, to zapylanie roślin, również uprawnych, aby mogły wydawać owoce i nasiona – mówi Ewa Kozłowska-Głębowicz, prezes Stowarzyszenia Ratujmy Ratowo, współorganizatorka warsztatów.

Natomiast ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium, pomysłodawca spotkania przypomina postać bł. Antoniego Fryderyka Ozanama, wnikliwego badacza życia św. Franciszka: - Święty ten wiele czasu spędzał na podziwianiu pracy pszczół. W poczuciu odpowiedzialności za naszą matkę ziemię, o której pisał w swej encyklice Ojciec św. Franciszek, nawiązującej tyłem bezpośrednio do pieśni Biedaczyny z Asyżu „Laudato si, mi Signore”, postanowiliśmy włączyć się w dzieło przypominania, ile zawdzięczamy pszczołom i jak przykry może być nasz los, gdyby ich zabrakło – zaznacza rektor.

Spotkanie w Ratowie będzie pierwszym z cyklu pod nazwą „Rola pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym”, zorganizowanych przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Ostoja św. Antoniego przy Sanktuarium w Ratowie to miejsce, gdzie można odpocząć w ciszy zabytkowego zespołu klasztornego, zanurzając się w wielowiekowej atmosferze modlitwy, świętości i uduchowienia. Pomocą może także służyć diecezjalny egzorcysta bądź psychoterapeuta. Ostoja dysponuje miejscami noclegowymi w zabytkowym budynku poklasztornym, dla grup na rekolekcje czy wyjazdy integracyjne. Do dyspozycji jest m.in. baza noclegowa na 45 miejsc, konie, czysta rzeka do wędkowania czy popływania kajakiem, miejsce na ognisko, a przede wszystkim sanktuarium, któremu patronuje św. Antoni. W zakresie działalności ostoi znajduje się też organizacja różnego rodzaju warsztatów i spotkań społeczno-kulturalnych.

eg / Ratowo

« 1 »

reklama

reklama