Rzetelny film pro-life: NIEPLANOWANE

Jako jedna z najmłodszych dyrektorek kliniki Planned Parenthood w USA Abby Johnson była odpowiedzialna za przeprowadzenie przeszło 22 000 aborcji. Była rzeczniczką sprawy, w którą głęboko wierzyła. Tak było do dnia, kiedy ujrzała coś, co odmieniło ją na zawsze.

Nieplanowane opowiada o najbardziej kontrowersyjnym i polaryzującym społeczeństwo temacie naszych czasów i pokazuje kulisy branży aborcyjnej w USA. To najważniejszy film w tym sporze światopoglądowym, także dlatego, że pokazuje dramatyczną przemianę kobiety, która od wewnątrz tworzyła Planned Parenthood. Wobec jej historii nikt nie pozostanie obojętny, bez względu na to, po której stronie barykady się znajduje.

„Gdybyś miał zobaczyć w tym roku tylko jeden film, zobacz Nieplanowane...” – ta nieodosobniona opinia najlepiej oddaje wrażenie, jakie na milionach widzów za oceanem wywarł obraz dwójki amerykańskich reżyserów. Dzieło – ze względu na odzew społeczny – określono jako przełomowe, a nawet rewolucyjne! Burza spowodowana próbami ograniczenia dostępu do informacji o nim, a później trudności dystrybucyjne wywołały z kolei debatę o współczesnej cenzurze w mediach społecznościowych i wolności słowa, która otarła się nawet o amerykański Kongres. Niedługo po premierze było jasne, że Nieplanowane to coś więcej niż film, to zjawisko kulturowe i społeczne.

Tymczasem film opowiada zaledwie prowincjonalną historię Abby Johnson, która jedyne, czego pragnęła, to pomagać kobietom. Z tym nastawieniem już podczas studiów została wolontariuszką, a potem pracownicą jednej z klinik aborcyjnych potężnej organizacji Planned Parenthood. Głęboko wierząc w prawo kobiet do wyboru, szybko awansowała, by ostatecznie zostać jedną z najmłodszych w kraju dyrektorek korporacyjnego giganta wykonującego seryjne aborcje. Tak było do czasu, aż zobaczyła coś, co zmieniło jej życie na zawsze...

Prawdziwe „tornado”, jakie wywołał film w USA, ogarnęło także wiele innych krajów. Dość powiedzieć, że w Polsce petycję do amerykańskich producentów filmu z prośbą o udostępnienie go polskim widzom podpisało 224 tys. ludzi!

Nieplanowane to obraz absolutnie nadzwyczajny nie tylko ze względu na walory filmowe, ale też na fakt, że jego historia żyje już własnym życiem. Bez względu na światopogląd, trzeba go zobaczyć i przeżyć.

Kulisy powstania filmu:

Produkcja Nieplanowane (budżet: 6 mln dol.) napotykała wiele przeszkód, ale koniec końców odniosła wielki sukces.

W 2012 r. duet Cary Solomon i Chuck Konzelman, scenarzysta i reżyser, po raz pierwszy natrafił na książkę Abby Johnson Nieplanowane. Jej historia była według nich tak fascynująca, że poczuli, iż warto byłoby ją przenieść na ekran. Jednak wewnętrzny głos podpowiadał im, że należy z tym jeszcze poczekać. Po dwóch latach, wiosną 2014 r., skontaktowali się z Abby Johnson i uzyskali prawa do nakręcenia filmu. Raz jeszcze Opatrzność nakazała im jednak czekać. Dopiero wiosną 2016 r. dostali zielone światło na napisanie scenariusza i przystąpienie do realizacji tego projektu.

Po zebraniu większości funduszy produkcja ruszyła na początku 2018 r. Jednak w ostatnim tygodniu przedprodukcyjnym zabrakło środków finansowych na rozpoczęcie zdjęć do filmu. Mimo to ekipa filmowa kontynuowała pracę, modląc się równocześnie o cud. I ten rzeczywiście nastąpił – pojawił się w osobie Mike’a Lindella, założyciela fabryki poduszek My Pillow. W ostatniej chwili zadzwonił on do Cary’ego i Chucka i przelał 1 milion dolarów na dokończenie produkcji

Jednakże zabezpieczenie finansowe nie uchroniło filmu przed innym zagrożeniem. Historia Abby Johnson mogła być niesamowita, ale nie było aktorki, która mogłaby ją przedstawić.

Chuck i Cary byli mocno zdeterminowani, aby znaleźć możliwie jak najlepszą osobę do tej roli. Wreszcie zdecydowano się na Ashley Bratcher, charyzmatyczną dziewczynę z Karoliny. Mimo zaledwie kilku dni przygotowań i doboru ponad 50 kostiumów zagrała ona fantastycznie, stając się niekwestionowaną twarzą filmu Nieplanowane i ruchu pro-life.

Ashley nie wiedziała jednak, że to opatrzność Boża doprowadziła ją do tego filmu. Gdy z przefarbowanymi już włosami i scenariuszem w ręku zadzwoniła do swojej mamy, by się podzielić z nią informacją o nowej roli, ta niespodziewanie zalała się łzami i wyznała, że w wieku 16 lat, zanim urodziła Ashley, dokonała aborcji. Co więcej, będąc w ciąży z nią, również planowała dokonać takiego samego zabiegu. „Nie wiesz tego, ale leżałam na stole w klinice aborcyjnej, gotowa cię usunąć. Wtedy na salę weszła ciężarna pielęgniarka, a ja zeskoczyłam ze stołu i wyszłam” – wyjawiła zszokowanej córce.

Ashley dzieliły sekundy od tego, by w ogóle się nie narodziła, a teraz stała się twarzą ruchu pro-life.

Od premiery filmu Nieplanowane dziewięć stanów USA wprowadziło ustawodawstwo mające na celu ochronę nienarodzonych dzieci. Z pomocą organizacji Abby Johnson prawie 100 pracowników aborcyjnych odeszło z branży pod wpływem filmu. Zanotowano też niezwykły wzrost liczby osób zaangażowanych w ruch pro-life. Niezliczone świadectwa ujawniły także uzdrawiającą moc filmu dla kobiet, które dokonały aborcji.

Film ten ratuje życie dzieci na całym świecie oraz potwierdza wartość i świętość życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Znane osoby o filmie:

"Niesamowicie inspirujący film w duchu pro-life oparty na bestsellerze Abby Johnson. Na podstawie historii niosących tak silny przekaz jak ta coraz więcej Amerykanów uzmysławia sobie, że życie jest święte." (Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych)

"Producenci przywiązali ogromną wagę do przekazania prawdziwej historii Abby i pozwolenia widzom na doświadczenie tego samego, czego ona doświadczyła podczas własnych aborcji i podczas pracy dla Planned Parenthood. Ten film będzie przełomem dla każdego, kto jest niezdecydowany w kwestii aborcji." (Melissa Ohden, ocalała z nieudanej próby aborcji)

"Nieplanowane będzie pierwszym filmem fabularnym w najnowszej historii, który nie ukrywa się za fasadą chwytliwej retoryki o aborcji. Ukazuje on to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, i nadaje ludzkie oblicze nie tylko kobietom, które przychodzą do kliniki Planned Parenthood, myśląc, że aborcja jest ich jedyną opcją, ale także tym po drugiej stronie barykady, które próbują im pomóc. Pracownicy kliniki aborcyjnej są bowiem przekonani – tak jak wcześniej Abby – że niosą pomoc kobietom." (Leah Jacobson, założyciel i prezes Guiding Star Project)

Premiera: 1 listopada 2019

Warto wspomnieć, że film powstał na podstawie książki Abby Johnson, Cindy Lambert, Nieplanowane, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2019, s. 308. Natomiast sama Abby trzy lata po odejściu z Planned Parenthood została przyjęta, wraz ze swym mężem, do Kościoła katolickiego.

Źródło: Pressbook filmu

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama