Tornister pełen uśmiechów pojedzie na Białoruś

Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się do kolejnej edycji akcji charytatywnej pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów”.

Celem akcji w tym roku jest skompletowanie i przekazanie wyprawek szkolnych najuboższym dzieciom z diecezji pińskiej na Białorusi. Do tegorocznej akcji zgłosiło się już 50 parafii z terenu archidiecezji łódzkiej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się przygotować 700 szkolnych wyprawek.

Na przełomie lipca i sierpnia do parafii trafiają puste tornistry i plecaki, zakupione przez Caritas ze środków pochodzących z 1% podatku oraz darowizn indywidualnych. Wierni w parafiach wypełniają je artykułami szkolnymi i przynoszą z powrotem do parafii. Następnie wyprawki przekazywane są do łódzkiej Caritas. W tym roku za pośrednictwem Caritas diecezji pińskiej trafią do 500 dzieci i młodzieży na Białorusi. Część wyprawek szkolnych pozostanie w parafiach dla najuboższych uczniów z terenu archidiecezji łódzkiej.

Przygotowując wyprawki szkolne dla uczniów na Białorusi zapakujmy koniecznie: zeszyty, ołówki, długopisy, linijki, cyrkiel, kredki, kolorowy i biały papier, szkicownik, markery, taśmę klejącą, klej, piórnik i okładki na zeszyty.

Diecezja pińska, do której trafi pomoc w tym roku jest najmniejszą na Białorusi pod względem liczby wiernych, jest jednak rozległa terytorialnie, gdyż obejmuje obwody brzeski i homelski. Odległość pomiędzy skrajnymi zakątkami diecezji sięga ponad 900 km. Na terenie diecezji pińskiej mieszka jedna trzecia ludności Białorusi – 3,15 mln osób i leży drugie co do wielkości miasto kraju – Homel. Część terenu diecezji została poszkodowana w wyniku promieniowania po wybuchu elektrowni jądrowej w Czernobylu w 1986 roku. Mieszkańcy diecezji żyją w ubóstwie. Często brakuje im pieniędzy na podstawowe utrzymanie, a zakupy odzieży, czy wyprawki szkolnej dla dzieci, są prawdziwym wyzwaniem.

Wyprawki szkolne zebrane w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” trafią do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 18 lat. Są to dzieci białoruskie, w większości z polskimi korzeniami. Na terenie diecezji mieszka bardzo dużo dzieci w wieku szkolnym. Tylko w samym Pińsku na katechezę przychodzi ponad 150 dzieci, w większości z ubogich rodzin. W pierwszym rzędzie pomoc jednak przekazana zostanie dla dzieci, które mieszkają na białoruskich wsiach i w mniejszych miejscowościach, gdzie bieda jest jeszcze większa.

Wyprawkę szkolną można również ufundować wpłacając dobrowolną darowiznę poprzez portal pomocowy:

http://dobromat24.pl/produkt/tornister-pelen-usmiechow/

lub tradycyjnie na rachunek:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Bank Pekao S.A. V O/Łódź

nr konta: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

z dopiskiem „Wyprawka 2019


« 1 »

reklama

reklama

reklama