„Ustrojenie” – wystawa florystyczna w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

W piątek, 2 sierpnia w kawiarni „Niepodległa. Miejsce spotkań” odbędzie się briefing prasowy zapowiadający wystawę „Ustrojenie”. Jest to pierwsza część projektu upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski.

Główny cel realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II projektu „Zmień perspektywę” to ukazanie wizji niepodległości i wolności głoszonej przez Jana Pawła II. W 40. rocznicę pielgrzymki papieża do ojczyzny organizatorzy wydarzenia chcą przypomnieć, że w 1979 roku, Polacy „odzyskali nadzieję, godność i świadomość dobra wspólnego”.

Od 3 do 8 sierpnia w warszawskich Łazienkach oglądać będzie można wystawę florystyczną pt. „Ustrojenie”. To nawiązanie do kwiatów, jakie 40 lat temu warszawiacy układali na drodze przejazdu papieża. Na tyłach pawilonu „Niepodległa. Miejsce spotkań” stać będzie sześciokątna, niemal 3-metrowa oranżeria. Nad obiektem – podobnie jak nad przydrożnymi kapliczkami, które ma naśladować – rozciągnięte zostaną kolorowe wstążki. Wnętrze będzie wypełnione kwiatami – sufit bukietami, a pozostałe części – trawami i roślinami zwisającymi. Szczególną rolę w wystawie ma odegrać goździk. Użycie kwiatu kojarzonego z okresem PRL, ma, według zamysłu organizatorów, „zmienić perspektywę. Odczarować oczywiste skojarzenia”. Autorem „Ustrojenia” jest współtwórca festiwali Praguebiennale 2 i Wawa design – Dawid Zalesky, którego prace pokazywane były m.in. w Tabloid Gallery w Tokio oraz Center Pompidou w Paryżu.

W niedzielę, 4 sierpnia, wolontariusze będą rozdawać nasiona kwiatów wraz z przesłaniem projektu „Zwyczajny – niezwyczajny. Od Ciebie zależy, czy z ziarna wyrośnie kwiat”. W ten sposób chcemy wzmocnić interakcję z odbiorcami. Być może zechcą oni podziękować komuś tym kwiatem, niosąc tym samym dalej przekaz dziękczynnego charakteru naszej instalacji –wyjaśniają organizatorzy.

W ramach projektu „Zmień perspektywę” przewidziane są też kolejne działania. Jesienią ma powstać wielkoformatowy mural, zaplanowano też występy mimów w przestrzeni miejskiej. Ostatnim elementem programu będzie debata społeczna „Mural patriotyczny – manifest czy sztuka?” z udziałem artystów i środowiska opiniotwórczych.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.

hsz / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama