Debata o Zagładzie

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy oraz Żydowski Instytut Historyczny zapraszają na debatę poświęconą pamięci Zagłady w koncepcjach teologicznych.

Spotkanie „Pamięć Zagłady w myśli teologów żydowskich i chrześcijańskich” odbędzie się w czwartek 16 stycznia 2020 o godz. 18.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym (ul. Tłomackie 3/5, Warszawa).

W dyskusji wezmą udział:

– abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki,
– ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej,
– Zuzanna Radzik, teolożka i publicystka,
– prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Prowadzenie: dr Joanna Barcik

Czy w obliczu dehumanizacji i niewyobrażalnego cierpienia człowiek „nie jest sam”? Czy perspektywa Auschwitz zmieniła rozumienie Boga?

Uczestnicy dyskusji postarają się odpowiedzieć z perspektywy żydowskiej, katolickiej oraz ewangelickiej na pytania dotyczące relacji człowiek – Bóg po Zagładzie, zmierzą się z możliwościami i ograniczeniami, które niesie ze sobą teologia. Czy ta różnie sformułowana w odmiennych wyznaniach pamięć wydarzeń II wojny światowej może pomóc w budowaniu dialogu?

Wydarzenie odbędzie się w związku z obchodami Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym przybliżane jest nauczanie papieża. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie oraz Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. 

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie został oficjalnie utworzony w roku 1947, ale jego zalążek w postaci Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej, powołanej decyzją Centralnego Komitetu Żydów Polskich, istniał już od roku 1944. Od chwili swego powstania Instytut mieści się w budynku przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej, której mury ocalały po pożarze wywołanym przez Niemców 16 maja 1943 r., podczas wysadzania Wielkiej Synagogi na Tłomackiem (dzisiaj w jej miejscu przy placu Bankowym stoi „Błękitny Wieżowiec”). Od roku 2009 jako Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma posiada status państwowej instytucji kultury – ośrodka badań i dokumentacji. Żydowski Instytut Historyczny opiekuje się bogatymi i wciąż uzupełnianymi zbiorami obejmującymi przede wszystkim: Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma, wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO jako zabytek światowego dziedzictwa, jedyne w swoim rodzaju źródło do badań nad okupacyjnym życiem i zagładą polskich Żydów.

Centrum Myśli Jana Pawła II

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama