Jan Paweł II wobec Europy Wschodniej i Kościoła na Wschodzie

W 19. rocznicę papieskiej pielgrzymki na Ukrainę organizowana zostanie internetowa debata na temat roli Jana Pawła II w kształtowaniu Kościoła na Wschodzie

Jaki program wobec Kościoła w Związku Sowieckim realizował Jan Paweł II? Czym się inspirował i z kim współpracował? Jak na papieską działalność reagowało KGB? - to tylko niektóre pytania, które chcemy postawić w trakcie debaty internetowej CPRDiP. W stulecie urodzin Jana Pawła II oraz w 19. rocznicę jego pielgrzymki na Ukrainę chcemy w szczególności omówić ukraińskie aspekty pontyfikatu polskiego papieża.

        

Gośćmi debaty CPRDiP będą ks. arcybiskup Marian Mokrzycki – metropolita lwowski, a w latach 1996-2005 sekretarz Jana Pawła II, Myrosław Marynowicz, ukraiński dysydent, wicerektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu, honorowy prezes ukraińskiego PEN Clubu, oraz Andrzej Grajewski, wybitny badacz historii Kościoła katolickiego, wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, od 2011 r. członek Rady CPRDiP.

        

Więcej o gościach:

Maria Przełomiec – dziennikarka, była korespondentka sekcji polskiej BBC, obecnie w Telewizji Polskiej. Specjalizuje się w tematyce związanej z krajami byłego ZSRS. Od 2007 r. w TVP Info prowadzi program Studio Wschód.

Andrzej Grajewski – doktor, politolog, dziennikarz katolicki, w latach 1999–2006 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Związany z redakcją tygodnika „Gość Niedzielny”, od 1998 zajmuje stanowisko zastępcy redaktora naczelnego tego czasopisma.

Myrosław Marynowicz – profesor, prorektor misji uniwersyteckiej Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie oraz Prezes Instytutu Religii i Społeczeństwa na tym Uniwersytecie. Organizator i uczestnik licznych spotkań ekumenicznych oraz spotkań w dziedzinie dialogu interreligijnego.

abp. Mieczysław Mokrzycki – polski duchowny rzymskokatolicki, sekretarz papieski w latach 1996–2007, arcybiskup koadiutor lwowski w latach 2007–2008, arcybiskup metropolita lwowski od 2008, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy w latach 2008–2018, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy od 2018.  

        

DATA: 24 czerwca 2020 roku, środa, 17.00

MIEJSCE: YouTube i Facebook

Uczestnictwo w dyskusji online nie wymaga zakładania kont na serwisach społecznościowych.

JĘZYKI: polski, ukraiński, rosyjski

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama