Poznań: wystawa prac niepełnosprawnego artysty podczas misyjnego spotkania

Młodzi poznaniacy, bracia Franciszek i Ignacy Szkudelscy i Wojciech Noskowiak opowiedzą dzisiaj, 21 lutego o swoim doświadczeniu misyjnym w Rwandzie podczas spotkania na temat misji w tym afrykańskim kraju.

Spotkanie będzie połączone z wystawą 20 prac niepełnosprawnego rwandyjskiego artysty Dorisa Igiraneza, który ze względu na chorobę maluje ustami.

W spotkaniu w Restauracji „Galeria Tumska” weźmie także udział misjonarz o. Jan Kanty Stasiński OCD, który na początku lat 70. XX wieku był jednym z założycieli misji.

„Spotkanie będzie poświęcone wolontariatowi misyjnemu, w którym podczas ubiegłorocznych wakacji uczestniczyli młodzi poznaniacy. Bracia spędzili miesiąc w rwandyjskiej wiosce Gahunga, w której poznali niepełnosprawnego Dorisa, 19-latka malującego ustami” – mówi KAI Barbara Pawelec, menedżer Restauracji „Galeria Tumska”.

Podkreśla, że Doris jest sierotą, mieszka tylko ze starszą ciotką. Warunki życia są bardzo trudne. „Ciocia Dorisa nie jest w stanie zapracować na dwie osoby, nie zawsze starcza im jedzenia. Ponadto, z uwagi na warunki materialne, chłopak nie może korzystać z jakiejkolwiek wyspecjalizowanej pomocy medycznej, nie ma też możliwości edukacji” – opowiada.

Doris choruje na dystrofię mięśniową, nie porusza rękami ani nogami, ale tworzy prace, trzymając długopis lub kredki w ustach. Pawelec zaznacza, że Rwandyjczyk w ten sposób dokumentuje wydarzenia z wioski. „Jest to rodzaj sztuki ludowej, a same prace mają duży ładunek emocjonalny i są bardzo poruszające. Każda z nich to całe godziny wymagającej i precyzyjnej pracy” – podkreśla.

Podczas spotkania młodzi misjonarze podzielą się swoimi przeżyciami z afrykańskiej wioski, a także opowiedzą o codziennym życiu, historii i kulturze mieszkańców Rwandy. Poznaniacy pomagali w budowie budynku dla Dorisa. Wydarzenie, podczas którego młodzi przedstawią prezentację, wzbogaci pokaz archiwalnych zdjęć misji karmelitańskiej w środkowej Afryce.

Poznaniacy pragną pomóc Rwandyjczykowi w zakupie przyborów do rysunku, zapewnić mu opiekę medyczną i edukację.

Zbiórkę można też wspomóc za pomocą strony internetowej: https://pomagam.pl/pomozmydorisowi

Spotkanie odbędzie się 21 lutego o g. 18.00 w Restauracji „Galeria Tumska”. Wstęp wolny.

msz / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama