Z Bogurodzicą przez wieki

Nowy projekt Wirtualnego Chóru Chórtowni nosi nazwę „Z Bogurodzicą przez wieki”. Z fonią będzie korespondowała wizja: obok tradycyjnych już „okienek" z wykonawcami, klip będzie oparty na migawkach z rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

Pierwszy projekt Wirtualnego Chóru Chórtowni nosił nazwę „Anioł pasterzom mówił - kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków" - utwór ten we współczesnej aranżacji na chór czterogłosowy i orkiestrę smyczkową nagrało 160 osób: przesłali  oni swoje nagrania audio i video wykonane głównie telefonami komórkowymi.

„Nowy projekt to „Z Bogurodzicą przez wieki” - chcemy tą samą metodą nagrać opracowaną specjalnie dla nas przez Małgorzatę Kalinowską-Przybylską sześciogłosową aranżację Bogurodzicy. Utwór ten to streszczenie historii muzyki polskiej  -  po tradycyjnym jednogłosowym początku w chórze męskim forma rozchodzi się do czterogłosu przez barokową polifonię, dalej poprzez klasycyzm i modernizm do współczesnych akordów na zakończenie” - mówią organizatorzy.

Z fonią będzie korespondowała wizja: obok tradycyjnych już „okienek" z wykonawcami, klip będzie oparty na migawkach z rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem, architekturze polskiej i malarstwie historycznym z okresów odpowiadających przebiegowi melodii. Malarstwo to integralna część projektu - Bogurodzicę na załączonej grafice projektowej namalowała specjalnie na tę okoliczność artystka mieszkająca obecnie w Norwegii, Dorota Leszczyńska-Danek.

Premierę zaplanowano na 15 lipca, na 611 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. „Śmiejemy się, że do projektu przyjmiemy tylko pierwsze 1410 osób" - mówią organizatorzy.

Gotowy film zostanie umieszczony na kanale Youtube Fundacji Chórtownia 15 lipca w samo południe, czyli o tej samej porze, kiedy rozpoczęła się bitwa pod Grunwaldem (Wikipedia podaje, że poprzedziło ją odśpiewanie Bogurodzicy przez rycerstwo polskie).
« 1 »

reklama

reklama

reklama