Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków

Agnieszka Czylok

Twoje dziecko może kogoś uratować

Twoje dziecko może kogoś uratować - foto
Autor/źródło: Agnieszka Czylok

Co zrobić, gdy ktoś się skaleczy, oparzy czy zakrztusi? Jak można pomóc w nagłych wypadkach? Jaki numer telefonu wybrać, gdy stanie się coś złego? Pomóż dziecku zapamiętać odpowiedzi. Dzięki temu Twoje dziecko może kiedyś kogoś uratować.


Od małego dzieci oglądają różne książeczki z bajkami, które dostają w prezencie. Rodzice im czytają Czerwonego Kapturka, pokazując książkowe obrazki, a dzieci za jakiś czas cytują bajkę na pamięć. Dziecku łatwiej zapamiętać coś, co widzi w kolorowej, pięknej książeczce i co jest czytane do tego przez mamę, tatę. Dlaczego więc nie wykorzystać tej formy do przekazania dziecku czegoś bardzo, bardzo ważnego - do nauki pierwszej pomocy.

W mediach nagłaśniano już niejednokrotnie przypadki, kiedy to małe dziecko uratowało kogoś dorosłego. Wiedziało, co ma zrobić. Wiedziało pod jaki numer zadzwonić. Ktoś go tego nauczył. Warto przekazywać tego typu wiedzę. I można to zrobić w sposób przyjemny dla dziecka, jednocześnie spędzając z nim radośnie czas. Wydawnictwo Jedność poleca kolejną książkę z serii "Cecylka Knedelek". Jest to książka o pierwszej pomocy nie tylko dla przedszkolaków. W tej mądrej, a przy tym zabawnej książce Cecylka Knedelek opowiada gąsce Walerce oraz wszystkim dzieciom, jak zachowywać się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy. Dzięki wspaniałym obrazkom dziecko zapamiętuje numery telefonów oraz to, co ma robić, a czego absolutnie zrobić w danej sytuacji nie powinno. Poznaje np. co to jest Barszcz Sosnowskiego, co zrobić, gdy na ubranie wyleje się niebezpieczny płyn, utrwala sobie, że lekarstwa podają tylko dorośli itd. Strona za stroną to wiedza za wiedzą.

Warto w umiejętny sposób skłaniać dzieci do myślenia i mówić im o ważnych sprawach. Może to właśnie Twoje dziecko będzie miało możliwość uratowania kogoś. Nigdy tego nie wiadomo. Może nie będzie się bało wezwać pogotowia. A może dzięki tej wiedzy nie sięgnie po rzeczy dla niego niebezpieczne.

Książka Joanny Krzyżanek "Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków" Wydawnictwa Jedność jest >>TUTAJ<<


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wychowanie dziecko rodzina dzieci rodzice pomoc ratunek pierwsza pomoc
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W