Samurajska krew płynąca dla Chrystusa

Książka Rino Cammilleriego to opowieść niosąca nadzieję. To szkoła ufności

Recenzja książki Rino Cammilleriego Krucyfiks samuraja

Najistotniejszą rzeczą wśród rzeczy najważniejszych jest zbawienie duszy. Bo cóż człowiekowi po tym, jeśli świat cały zyska, skoro potem utraci swą duszę? – tymi słowami zaczynała się mała książeczka, pochodząca z XVII wieku, którą japońscy chrześcijanie skutecznie ustrzegli przed spaleniem. Przez wiele lat wszelkie pisma religijne były przekazywane potajemnie z ojca na syna. Jeśli przyłapano kogoś na posiadaniu chrześcijańskich modlitewników, kazano mu je deptać bądź palono wszystko na jego oczach, a on sam trafiał do więzienia na tortury. My dziś dowiadujemy się o tym wszystkim z powieści historycznej Rino Cammilleriego Krycyfiks samuraja, wydanej przez krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM.

Samurajska krew płynąca dla Chrystusa

Rino Cammilleri głośno pisze o tym, o czym przez wiele, wiele lat w Japonii niemożna było mówić, bądź mówiono szeptem. Opisuje mało znane światu wydarzenia, które jednak miały wielkie znaczenie dla japońskich katolików. Wydarzenia z roku 1637 i 1638, kiedy to wybuchło wielkie powstanie chrześcijan, zwane rewoltą Shimbary, przeplatane są wątkiem miłości bohaterów: Yumiko i Kato. Yumiko jest córką byłego samuraja, który jako chrześcijanin jest bardzo uciskany przez władzę, rządającą coraz większych sum pieniędzy. Kiedy nie jest w końcu w stanie zapłacić prześladowcom odpowiedniej kwoty, ci zabierają siłą jego ukochaną córkę na tortury. Młody Kato udaje się w pogoń za nimi. Z daleka obserwuje niecodzienne widowisko, urządzone przez władze. Yumiko na oczach całego tłumu zostaje obnażona z szat, a jej ciało przypalane jest węglami. Kato płacze… i w jednym momencie dojrzewa. Po torturach Yumiko zostaje wypuszczona na wolność. Kato zabiera ją do ojca i… Od tej pory zaczyna się historia wybuchu powstania chrześcijan. Powstania, którym pokierował charyzmatyczny przywódca Amakuso Shiro. Wzięli w nim udział zarówno katoliccy chłopi, jak i dawni samurajowie, którzy przeszli na wiarę katolicką. Wszyscy bowiem mieli już dosyć okrutnych morderstw, jakich dokonywano w Japonii na wyznawcach Chrystusa. Postanowili się bronić. Czy powstanie zakończyło się powodzeniem, czy zagładą chrześcijan? Zachęcam do sięgnięcia po odpowiedź w niezwykłej, wzruszającej książce.

Krucyfiks samuraja to historia ludzi, którzy dla wiary w Chrystusa potrafili przetrwać najtrudniejsze momenty: tortury, poparzenia, hańbę. Historia ludzi gotowych umrzeć za swoją wiarę. I tak jak śmierć Chrystusa na krzyżu miała wielki sens, tak oni ufali, że również ich ból nie pójdzie na marne. Przechodzili przecież z ucisku do pokoju. Ze śmierci do życia. Przez swoje życiowe krucyfiksy do szczęścia w wieczności…

Książka Rino Cammilleriego to opowieść niosąca nadzieję. To szkoła ufności. Przypomina prawdę, że Chrystus jest zawsze z każdym człowiekiem, a szczególnie mocno wtedy, gdy razem z Nim mężnie znosi on trudy i cierpienia. To także lekcja wytrwałości dla wszystkich chrześcijan, którzy w dzisiejszym świecie wciąż są najbardziej prześladowaną społecznością religijną.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama