Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Biogram kard. Bernarda Law (1931-2017)

L'Osservatore Romano

Śp. kard. Bernard Francis Law

Śp. kard. Bernard Francis Law - foto
Autor/źródło:


Urodził się 4 listopada 1931 r. w Torreón w Meksyku. Jego ojciec był oficerem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Do szkoły uczęszczał na Wyspach Dziewiczych. Po ukończeniu historii średniowiecza na Harvard University w Cambridge, w Massachusetts, rozpoczął formację kapłańską. Kształcił się w seminariach i kolegiach w stanach Luizjana i Ohio, gdzie w Papieskim Kolegium św.Józefa w Worthington 21 maja 1961 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Posługę duszpasterską pełnił w ówczesnej diecezji Natchez-Jackson. Był m.in. dyrektorem diecezjalnego pisma «Mississippi Register», biura ds. rodziny i kierownikiem duchowym w niższym seminarium oraz członkiem Mississippi Leadership Conference i Mississippi Human Relations Council. Za działalność na rzecz obrony praw obywatelskich, szczególnie czarnoskórych mieszkańców USA, grożono mu nawet śmiercią. W latach 1968-1971 był kierownikiem Komisji ds. Ekumenizmu i ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

22 października 1973 r. Paweł VI mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Springfield-Cape Girardeau; sakrę przyjął 5 grudnia. 11 stycznia 1984 r. Jan PawełII mianował go arcybiskupem metropolitą Bostonu, a 25 maja 1985 r. wyniósł go do godności kardynalskiej i przydzielił mu rzymski kościół tytularny św. Zuzanny.

Z powodu oskarżeń o niewłaściwe podejście do przypadków nadużyć seksualnych, popełnianych przez duchownych wobec nieletnich, 13 grudnia 2002 r. złożył rezygnację z urzędu metropolity Bostonu. Publicznie przeprosił ofiary nadużyć i zamieszkał w klasztorze sióstr miłosierdzia w stanie Maryland. Dwa lata później przybył do Rzymu, gdzie od 27 maja 2004 r. do 21 listopada 2011 r. był archiprezbiterem bazyliki Matki Boskiej Większej. Zmarł w Wiecznym Mieście 20 grudnia 2017 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał USA nadużycia seksualne Boston Bernard Law
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W