Śp. Kard. Dino Monduzzi

Biogram kard. Dino Monduzzi'ego (1922-2006)

13 października 2006 r. zmarł w Watykanie w wieku 84 lat były prefekt Domu Papieskiego kard. Dino Monduzzi.

Urodził się 2 kwietnia 1922 r. w Brisighelli we włoskim regionie Emilia Romania. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium duchownym w Faenzy. Po otrzymaniu święceń kapłańskich, 22 lipca 1945 r., studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Od 1950 r. kierował misjami społecznymi Akcji Katolickiej w Kalabrii i na Sardynii. W 1959 r. rozpoczął pracę w Watykanie jako sekretarz w Urzędzie Mistrza Kamery. Paweł VI mianował go sekretarzem i regensem Pałacu Apostolskiego. W 1986 r. został mianowany biskupem tytularnym Capri i prefektem Domu Papieskiego. Sakry udzielił mu 6 stycznia 1987 r. Jan Paweł II. Był odpowiedzialny za organizację audiencji Jana Pawła II oraz jego wizytacji w rzymskich parafiach i podróży apostolskich po Włoszech.

W 1998 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, przydzielając mu kościół tytularny św. Sebastiana na Palatynie.

W ostatnich latach życia długo i ciężko chorował. To trudne i bolesne doświadczenie przyjmował z chrześcijańską pokorą i nadzieją.

Pogrzeb kard. Monduzziego odbył się 14 października. Mszy św. pogrzebowej w Bazylice Watykańskiej przewodniczył Benedykt XVI. W homilii powiedział, że dla śp. kard. Monduzziego «spotkania z ludźmi stanowiły okazję, by budzić w nich tęsknotę za tym, co w górze, i miłość do Kościoła».

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama