Kard. Julio Terrazas Sandoval CSsR

Biogram boliwijskiego kard. Julio Sandovala (1936-2015)

Kard. Julio Terrazas Sandoval CSsR
Papież Franciszek u przebywającego w klinice kard. Julia Terrazasa Sandovala (Santa Cruz de la Sierra, 9 lipca 2015 r.)

Urodził się 7 marca 1936 r. w Vallegrande w boliwijskiej archidiecezji Santa Cruz de la Sierra. W 1952 r. wstąpił do seminarium redemptorystów w San Bernardo w Chile; nowicjat odbył w Salcie w Argentynie, a w 1957 r. złożył śluby zakonne. Po studiach w argentyńskim instytucie redemptorystów w Cordobie — gdzie poznał Jorge Maria Bergoglia,z którym połączyła go wieloletnia przyjaźń — 29 lipca 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie studiował duszpasterstwo społeczne na uniwersytecie EMACAS we Francji; był także do 1978r. przełożonym wspólnoty redemptorystów w Vallegrande.

15 kwietnia 1978 r. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym (tyt. Apisa maggiore) w archidiecezji La Paz; sakrę przyjął 8 czerwca. 9 stycznia 1982 r. Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji Oruro, a 6 lutego 1991 r. — arcybiskupem Santa Cruz de la Sierra; rezygnację z tego urzędu złożył 25 maja 2013 r.

21 lutego 2001 r. tenże papież wyniósł go do godności kardynalskiej i przydzielił mu rzymski kościół tytularny św. Jana Chrzciciela de Rossiego.

Był m.in. przewodniczącym Komisji ds. Świeckich Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM). Siedmiokrotnie wybierano go na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Boliwii (po raz pierwszy w 1985 r., a po raz ostatni w 2009 r.).

Zmarł 9 grudnia 2015 r. w Santa Cruz de la Sierra.

Kard. Terrazas Sandoval to jedna z najwybitniejszych postaci boliwijskiej historii. Był uważany za punkt odniesienia dla całego Kościoła Ameryki Łacińskiej. Zwalczał korupcję, wykluczenie społeczne i marginalizację, rasizm, przemoc, handel narkotykami, zorganizowaną przestępczość, terroryzm, wzywając wszystkich do głębokiego nawrócenia. Nawet dokonany 29 kwietnia 2009 r. zamach, w którego wyniku został kompletnie zniszczony jego dom, nie powstrzymał go przed wypełnianiem misji na rzecz narodu. W 2009 r. niektórzy boliwijscy posłowie wytypowali go na kandydata na prezydenta kraju, widząc w nim jedynego przywódcę, zdolnego do zjednoczenia narodu. Za swoją działalność został odznaczony Orden parlamentaria del mérito democrático Marcelo Quiroga Santa Cruz.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao