Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Śp. kard. Aloísio Lorscheider23 grudnia 2007 r. zmarł w Porto Alegre w Brazylii kard. Aloísio Lorscheider, były arcybiskup Aparecidy.

Urodził się 8 października 1924 r. w Estreli w rodzinie niemieckich emigrantów. Uczył się w niższym seminarium franciszkanów w Taiquari. Mając niespełna 18 lat, wstąpił do zakonu franciszkanów. 22 sierpnia 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym uczył łaciny, matematyki i niemieckiego w niższym seminarium. Studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej odbył na Antonianum w Rzymie.

Po powrocie do ojczyzny w 1952 r. wykładał teologię dogmatyczną we franciszkańskim seminarium w Divinopolis i był komisarzem definitorem Trzeciego Zakonu Franciszkanów.

W 1958 r. ponownie powrócił na Antonianum, tym razem już jako wykładowca. W Rzymie obok pracy na uczelni zajmował się duszpasterstwem młodzieży. Był też wizytatorem generalnym portugalskiej prowincji franciszkanów.

3 lutego 1962 r. Jan XXIII mianował go biskupem diecezji Santo Ângelo. W 1973 r. Paweł VI powierzył mu rządy archidiecezją Fortaleza, a 3 lata później wyniósł go do godności kardynalskiej. Jan Paweł II w 1995 r. mianował go arcybiskupem Aparecidy. Z funkcji tej zrezygnował 28 stycznia 2004 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Niemcy emigracja franciszkanie Fortaleza Antonianum Aparecida Aloisio Lorscheider Santo Angelo
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W