Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Marco Cé



Urodził się 8 lipca 1925 r. w Inzano, we włoskiej diecezji Crema. Po maturze, którą zdał w Liceum Klasycznym im. Pietra Verriego w Lodi wyjechał do Rzymu, gdzie 27 marca 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako alumn Papieskiego Seminarium Lombardzkiego studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskim Instytucie Biblijnym, uzyskując dyplom z teologii dogmatycznej i licencjat z Pisma Świętego. Po powrocie do diecezji Cremy wykładał Pismo Święte w seminarium diecezjalnym, którego rektorem został w 1957 r.; był także przewodniczącym Diecezjalnej Komisji Liturgicznej.

22 kwietnia 1970 r. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym (tyt. Vulturia) w diecezji bolońskiej; sakrę przyjął 17 maja tego samego roku. 30 kwietnia 1976 r. został kościelnym asystentem generalnym włoskiej Akcji Katolickiej. 7 grudnia 1978 r. Jan Paweł II mianował go patriarchą weneckim, a 30 czerwca 1979 r. wyniósł go do godności kardynalskiej i nadał mu bazylikę tytularną św. Marka.

Kard. Ce w latach 1979-1990 uczestniczył w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów, był również członkiem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. 5 stycznia 2002 r. złożył rezygnację z urzędu patriarchy weneckiego.

Zmarł 12 maja 2014 r. w Wenecji.


opr. mg/mg



 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Wenecja Bolonia Akcja Katolicka Włochy Marco Ce Crema
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W